Niepewność na rynku: podejście do handlu parami zyskuje na popularności

Podejście do handlu parami zyskuje na popularności

W tych niepewnych czasach, każdy rodzaj inwestycji wydaje się być ryzykownym posunięciem. Jednak obecnie dużą popularnością i zainteresowaniem ze strony traderów cieszy się handel parami. Krótko mówiąc, jest to strategia handlowa polegająca na dopasowywaniu pozycji długiej do pozycji krótkiej na dwóch akcjach o wysokiej korelacji. Warto, jednak dowiedzieć się nieco więcej na temat tego niezwykłego rodzaju handlu. Oto najważniejsze informacje o pair tradingu.

Co to jest handel parami?

Handle parami po raz pierwszy wprowadziła w połowie lat 80. XX wieku grupa badaczy zajmujących się analityką techniczną w spółce Morgan Stanley – międzynarodowy bank inwestycyjny i firma świadcząca usługi finansowe. A czym jest handel parami tak naprawdę? Strategia handlu parami wykorzystuje analizę statystyczną i techniczną w celu poszukiwania potencjalnych zysków neutralnych rynkowo.

Ten rodzaj inwestycji ma potencjał do osiągania zysków poprzez proste pozycje o stosunkowo niskim ryzyku. Handel parami jest neutralny dla rynku, co oznacza, że ​​kierunek całego rynku nie wpływa na jego dobrą lub złą passę. Taka strategia polega na dopasowaniu dwóch instrumentów handlowych, które są silnie skorelowane, gdy stosunek cen pary różni się „x” liczbą odchyleń standardowych – „x” jest optymalizowane przy użyciu danych historycznych. Jeśli para powróci do swojego średniego trendu, zysk osiągany jest na jednej lub obu pozycjach.

Przykład handlu parami na akcjach

Traderzy mogą wykorzystywać dane podstawowe lub techniczne do skonstruowania własnego stylu handlu parami. Ten przykład ma charakter nieco bardziej techniczny, ale niektórzy inwestorzy używają wskaźnika P/E lub innych podstawowych czynników do pomiaru korelacji i rozbieżności.

Pierwszym krokiem w konstruowaniu handlu parami jest znalezienie dwóch akcji, które są silnie skorelowane. Zwykle oznacza to, że firmy działają w tej samej branży lub podsektorze, ale nie zawsze tak jest. Na przykład, akcje śledzące indeksy, takie jak QQQQ (Nasdaq 100) lub SPY (S&P 500) mogą oferować doskonałe możliwości handlu parami. Dwa indeksy, którymi zazwyczaj handluje się razem, to S&P 500 i Dow Jones Utilities Average.

Doskonałym przykładem takiej pary są inne wysoce skorelowane firmy, takie jak: GM i Ford (firma, która niedawno rozpoczęła współpracę z Teslą). Z racji tego, że obie te spółki to amerykańscy producenci samochodów, ich akcje zwykle poruszają się razem. Aby stworzyć parę handlową należy znaleźć tygodniowy wykres stosunku cen Forda do GM (obliczony poprzez podzielenie ceny akcji Forda przez cenę akcji GM). Ten stosunek ceny jest czasami nazywany „względną wydajnością”. Środkowa linia zawsze przedstawia średni stosunek cen w ciągu ostatnich dwóch lat. Natomiast pozostałe linie przedstawiają odpowiednio jedno i dwa odchylenia standardowe od średniego stosunku.

Zalety i wady handlu parami

Kiedy transakcja parami przebiega zgodnie z oczekiwaniami, inwestor zyskuje, ale warto jest pamiętać, że jest ona także w stanie wygenerować potencjalne straty. Zyski powstają, gdy papier wartościowy osiągający gorsze wyniki odzyskuje swoją wartość, a cena papieru wartościowego osiągającego lepsze wyniki spada. Zysk netto to suma uzyskana z dwóch pozycji.
Istnieje kilka ograniczeń dotyczących handlu parami. Po pierwsze, handel parami opiera się na wysokiej korelacji statystycznej między dwoma papierami wartościowymi. Większość transakcji parami będzie wymagać korelacji na poziomie 0.80, co może być trudne do zidentyfikowania. Po drugie, chociaż trendy historyczne mogą być dokładne, ceny z przeszłości nie zawsze wskazują na przyszłe wyniki. Wymaganie jedynie korelacji na poziomie 0.80 może również zmniejszyć prawdopodobieństwo oczekiwanego wyniku.

3 kroki do zbudowania strategii handlu parami

Pierwszym krokiem jest wybór pary. Na tym etapie zadaniem jest identyfikacja papierów wartościowych, które podlegają wymianie. W tym celu wykorzystywane są takie metody jak testy kointegracji i metryka odległości. Kolejnym krokiem jest modelowanie spreadu (różnicy pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna aktywów) w sposób maksymalizujący odwrócenie średniej i zapewniający neutralność rynkową strategii. Na sam koniec należy pamiętać, że zasady handlu są ustalane w oparciu o rodzaj zastosowanego podejścia i zachowanie spreadu.
Nie da się ukryć, że handel parami zyskał ostatnio na popularności. Dzięki tym zasadom każdy inwestor będzie w stanie zbudować strategię handlu parami. Warto jest również pamiętać, że ciągła obserwacja wydarzeń na świecie – m.in.: wojna w Ukrainie – i zmian zachodzących w wybranej parze to podstawa tego rodzaju inwestowania, o której powinien pamiętać każdy trader.