Outsourcing w IT — ile kosztuje i na czym polega?

Mężczyzna zajmuje się Outsourcingiem w IT

Outsourcing IT, rozumiany jako powierzenie realizacji projektów IT zewnętrznej firmie, jest chętnie wykorzystywanym modelem ograniczania kosztów i zmniejszania ryzyka w biznesie. Na pewnym etapie rozwoju organizacji każdy właściciel staje przed dylematem, czy z finansowego punktu widzenia należy inwestować w wewnętrzny zespół IT, czy oddać projekt w ręce specjalistów spoza przedsiębiorstwa. Jakie są kluczowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?.

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule.

Koszty stworzenia wewnętrznego działu IT

Stworzenie działu IT wewnątrz firmy niesie za sobą wiele kosztów, których część na początkowym etapie może okazać się bardzo nieoczywista.

Koszty pracodawcy

Możemy wyróżnić tu:

  • pracę działów HR odpowiedzialnych za rekrutację,
  • koszty utrzymania działu IT po rekrutacji,
  • obciążenia podatkowe oraz składki ZUS,
  • wyposażenie działu IT w odpowiednie narzędzia hardware i software,
  • utrzymanie biura,
  • employer branding,
  • koszty wdrożenia nowych osób.

Stworzenie zgranego i w pełni produktywnego zespołu nie jest łatwe, według danych Solwitu średni czas obsadzenia stanowiska w branży IT zajmuje od 2 do 4 miesięcy.

Dużo trudniejszym zadaniem jest jednak utrzymanie zespołu wykwalifikowanych specjalistów IT. Wymaga to nie tylko dużego budżetu, ale przede wszystkim dostarczenia ambitnych wyzwań, które pozwolą członkom zespołu rozwijać się i utrzymają ich motywację na tyle, aby zdecydowali się pozostać w strukturze organizacji.

Średni koszt utrzymania 2-3 osobowego działu IT wewnątrz firmy to przedział od 300 do 700 000 złotych rocznie.

Dużym ryzykiem, które należy wziąć pod uwagę w przypadku tworzenia działu IT, jest rotacja w zespole, która spowalnia pracę nad projektem i obniża możliwości realizowania celów biznesowych. Odejścia pracowników mogą sprawić, że Twój zespół nie będzie w stanie dotrzymać terminów realizacji projektów lub jakość jego pracy ulegnie pogorszeniu.

Więcej na temat wyzwań w formowaniu zespołu inżynierów przeczytasz w artykule: Ile pracy w pracy, czyli dlaczego outsouring IT się opłaca, gdy spada produktywność zespołu.

Czy outsourcing jest dla Ciebie?

Jeśli wciąż nie jesteś pewny, czy outsourcing usług i ekspertów IT jest dla Ciebie, odpowiedz sobie na kilka pytań:

  • Jaki będzie całkowity roczny koszt stworzenia i utrzymania zmotywowanego zespołu IT?
  • Jak wzrosną koszty, gdy weźmiesz pod uwagę 20-25% rotację w zespole?
  • Czy potrafisz odpowiednio zarządzać zespołem wykwalifikowanych inżynierów i wymagać od nich realizacji celów?
  • Czy opóźnienie wejścia produktu na rynek będzie oznaczało dla Ciebie straty w biznesie?
  • Jak wygląda całkowity koszt posiadania własnego zespołu w porównaniu z kosztem outsourcingu?

Decydując się na outsourcing IT, oddajesz wszelkie ryzyka związane z niepowodzeniem projektu do firmy zewnętrznej. Dzięki zastosowaniu odpowiednich gwarancji w umowie oraz kar umownych za ich niedotrzymanie ograniczasz ryzyko biznesowe.

Outsourcing w IT się opłaca!

Outsourcing IT jest nie tylko opłacalny, ale przede wszystkim ogranicza ryzyko nieprzewidzianych sytuacji, które mogą skutkować nieukończeniem projektu na czas.

Czy jesteś gotów, by przekazać to ryzyko specjalistom? Jeśli rozważasz outsourcing skontaktuj się z nami i umów na bezpłatną konsultację. Przygotujemy dla Ciebie uzasadnienie biznesowe oparte na twardych danych. Otrzymasz także bezpłatną wycenę całkowitego kosztu posiadania (TCO) Twojego projektu.