Przepisy dotyczące kwater pracowniczych: wszystko, co musisz wiedzieć

Przygotowane noclegi pracownicze

Artykuł partnera.

Kwatery pracownicze są udostępniane osobom, które potrzebują komfortowego miejsca do snu, wypoczynku i spędzania czasu wolnego po spełnieniu swoich obowiązków służbowych realizowanych poza miastem zamieszkania. Ich wynajem może się odbywać zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo. Z oferowaniem takich usług są związane konkretne przepisy prawne, których należy bezwzględnie przestrzegać.

Kwatera pracownicza w świetle prawa

Zgodnie z definicją prawną, kwatery pracownicze do nieruchomości przystosowane do noclegu pracowników różnych, niezależnych od siebie podmiotów. Właściciele takich obiektów podejmują współpracę z konkretnym przedsiębiorstwem, nawiązując z nim umowę wynajmu. Z tego typu usług często korzystają np. pracownicy budowlani, którzy przez wiele miesięcy pozostają zatrudnieni na kontrakcie i muszą mieć zapewnione optymalne warunki do spania i wypoczynku. Inwestycje takie bardzo często realizowane są w miejscach oddalonych o wiele kilometrów od miejsca zamieszkania pracowników lub siedziby firmy, dlatego wynajem kwaterunku okazuje się wyjątkowo praktycznym rozwiązaniem. Wybrana nieruchomość umożliwia pobyt wielu osobom, co niweluje szereg problemów logistycznych i pozwala na zebranie wszystkich zatrudnionych w jednym miejscu.

Dostosowanie kwatery pracowniczej

Aby budynek mógł być wykorzystywany do kwaterunku pracowników, musi spełnić pewne wymagania. Podmiot udostępniający taką nieruchomość powinien posiadać status działalności gospodarczej, która jest zarejestrowana i odprowadza należne podatki czy składki do ZUS. W praktyce hotel dla pracowników może prowadzić jedynie firma, która została wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Nie bez znaczenia pozostają wymagania związane z samym standardem i wyposażeniem obiektu. Aby lokale mogły być wpisane do ewidencji, ich właściciel powinien dysponować pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego. Nieruchomość przeznaczona na kwatery pracownicze jest traktowana jako obiekt usługowy lub częściowo usługowy, przystosowany specjalnie do celów zamieszkania zbiorowego. Prawo zabezpiecza w ten sposób przed możliwością wynajmowania tradycyjnych pokojów w celach zarobkowych. Jeżeli funkcję usługową spełnia 30% całkowitej powierzchni budynku, konieczna jest zmiana sposobu jego użytkowania w dokumentacji.

Standard i wyposażenie kwater pracowniczych

Komfortowe kwatery pracownicze muszą też spełniać pewne wymagania pod względem standardu. Powierzchnia każdego pokoju nie może wynosić poniżej 2,5 metra kwadratowego na osobę. Jeżeli jednak w lokalu znajduje się łózko piętrowe, dopuszczalne będzie powierzchnia 1,5 metra kwadratowego. Każdy gość powinien mieć miejsce do przechowywania rzeczy osobistych, włącznie z ubraniami. Wymagany zakres wyposażenia obejmuje ponadto stolik nocny, półkę czy osłonę okienną, np. w postaci żaluzji, rolety lub firany. Na wyposażeniu powinno się znajdować lustro, stół, krzesła, oświetlenie czy wieszak. Nie bez znaczenia pozostaje węzeł sanitarny. W łazience musi się znaleźć miejsca na wannę lub prysznic, toaletę, pojemnik na śmieci, lustro z oświetleniem czy gniazdko elektryczne. Każdy pracownik powinien posiadać dostęp do apteczki, a także możliwość przywołania pomocy medycznej. W Trójmieście atrakcyjne noclegi pracownicze oferuje firma Work Hostels, która udostępnia pojedyncze pokoje oraz całe budynki na wynajem.

Wymagania dla kwater pracowniczych

Kwatery pracownicze muszą ponadto spełniać konkretne wymagania budowlane i przeciwpożarowe, które dotyczą wszystkich obiektów zamieszkania zbiorowego. Pod niektórymi względami różnią się one od wytycznych obejmujących np. domy jednorodzinne. Istotną kwestią pozostaje też bezproblemowe dojście czy dojazd do konkretnej lokalizacji. Z reguły najbardziej atrakcyjne są kwatery ulokowane blisko punktów usługowych czy przystanków komunikacji miejskiej. Dla wielu pracowników ważny będzie również łatwy dostęp do sieci internetowej, możliwość przygotowania sobie posiłku przy aneksie kuchennym czy obecność telewizora na wyposażeniu apartamentu.