Co to jest system MES?

Duża firma w której korzysta się z systemu MES

Artykuł partnera.

Co to jest system MES? Jak w praktyce działa system MES na produkcji? Jeśli szukasz informacji na temat systemu MES, znajdziesz je w niniejszym artykule. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

  1. Czym jest system MES?
  2. Gdzie sprawdzi się system MES?
  3. Dlaczego warto wdrożyć system MES w swojej firmie?

Czym jest system MES? Gdzie sprawdzi się rozwiązanie, jakim jest Manufacturing Execution System? Dlaczego warto wdrożyć system realizacji produkcji w swoim przedsiębiorstwie? Na pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Podpowiadamy również, jakie korzyści daje wprowadzenie systemu MES do firmy.

Czym jest system MES?

Czym jest system MES? Proponowany przez firmę ImFactory system MES to właściwie System Realizacji Produkcji, którego głównym zadaniem jest zarządzanie wszystkimi zbieranymi danymi produkcyjnymi. System MES – z angielskiego Manufacturing Execution System – w porównaniu do równie popularnego systemu ERP, zbiera wszystkie dane dużo dokładniej, a dodatkowo gwarantuje wsparcie zarówno w procesach produkcyjnych, jak i okołoprodukcyjnych.

Celem wdrożonego systemu MES nie jest tylko szybkie zbieranie danych przez pracowników oraz ułatwienie podejmowania poszczególnych decyzji, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, ale także bezproblemowa synchronizacja kilku organizacyjnych warstw, a mianowicie zarówno warstwy produkcyjnej, jak i zarządczej oraz operacyjnej.

Warto wiedzieć, że taki system MES może działać zarówno w formie automatycznej, jak i manualnej czy półautomatycznej. W systemie manualnym operator zajmuje się raportowaniem, kiedy i w jaki sposób zmienił się stan danego urządzenia. Zlecenia są ręcznie uruchamiane, podobnie jak rejestrowanie produktów. Takie rozwiązanie ma sens w przypadku produkcji, na której sam proces jest wolny i gdzie mamy do czynienia z długimi okresami cyklu – na przykład podczas wykonywania prac precyzyjnych pod mikroskopem. System o wysokiej automatyzacji natomiast obejmuje rozwiązanie, podczas którego to maszyna dostarcza kompleksowe informacje, a sam MES sprawdza logikę biznesową i rejestruje produkcję.

Gdzie sprawdzi się system MES?

Początkowo systemy MES zaprojektowano z myślą o firmach produkcyjnych. W dalszym ciągu oczywiście rozwiązania tego rodzaju znajdują zastosowanie w różnorodnych parkach maszynowych oraz na produkcji. Ale nie tylko, bo coraz częściej systemy MES wprowadza się również do przedsiębiorstw zajmujących się wytwarzaniem usług – nie samych towarów.

Z systemu MES można korzystać w kilku obszarach, a mianowicie w obszarze produkcyjnym, operacyjnym oraz zarządczym. Poziom zarządczy obejmuje oczywiście dyrektora produkcji, szefa operacyjnego czy zarządu. Dla osób tych najważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na pytania związane z ogólną efektywnością firmy, trendu poziomu reklamacji oraz czy występują ewentualne jakościowe straty i ile zleceń zostało wykonanych w terminie.

Poziom operacyjny dotyczy kierowników produkcji, liderów zmianowych czy brygadzistów. Tacy pracownicy będą wykorzystywać system MES do reagowania na pewne sytuacje i wyciągania z nich ewentualnych wniosków. Na przykład system MES posłuży im do sprawdzania parametrów związanych z efektywnością. Poziom produkcyjny natomiast obejmuje operatorów produkcji. To osoby, które nie tylko rejestrują sztuki, ale i uruchamiają zlecenia czy zapisują informacje dotyczące przestojów.

Dlaczego warto wdrożyć system MES w swojej firmie?

Jakie korzyści daje wdrożenie systemu MES w przedsiębiorstwie? Pierwszą zaletą jest oczywiście zwiększenie efektywności, jeśli chodzi o wykorzystanie parku maszynowego. Ten plus obejmuje nie tylko niwelowanie ewentualnych problemów, które wiążą się między innymi z obniżoną dostępnością, ale także z likwidacją jakościowych problemów.

Poza jakością i wydajnością do zalet zalicza się także bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój. Efektywność zasobów oraz operacyjna czy produktywność to kolejne korzyści płynące ze wdrożenia systemu MES do danego przedsiębiorstwa. Ponadto system MES pozwala tworzyć kompleksowy traceability – a zatem ma zdolność śledzenia pełne historii powstawania konkretnego produktu. Szczegółowa analiza zgromadzonych informacji w czasie rzeczywistym, generowanie automatycznych raportów czy ułatwienie zarządzania produkcją to tylko przykładowe zalety, z jakimi wiąże się odpowiednio dobrany system MES (Manufacturing Execution System). Nic więc dziwnego, że na oprogramowanie MES do zleceń produkcyjnych decydują się firmy, które chcą usprawnić procesy produkcyjne.