Jak poprawić zasięg w telefonie?

Mężczyzna szuka zasięgu siedząc na plaży

Artykuł partnera.

Słaby zasięg w telefonie skutecznie utrudnia nie tylko prowadzenie rozmów, ale również komunikację SMS-ową, czy korzystanie z Internetu mobilnego. Co może powodować taki stan rzeczy? Jak poprawić zasięg w telefonie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Brak zasięgu w telefonie – przyczyny

Jak wspomniano we wstępie słaby zasięg w telefonie lub całkowity jego brak to poważny problem, ponieważ uniemożliwia nie tylko prowadzenie rozmów, ale również wysyłanie SMS-ów, czy korzystanie z Internetu. Czym może być zatem spowodowany brak zasięgu? Otóż, najczęstszym problemem jest zbyt daleka odległość od nadajnika danej sieci bądź wystąpienie zakłóceń sygnału, co może mieć miejsce np. w lesie, czy niektórych budynkach o specyficznej konstrukcji. Inną przyczyną problemów w zasięgiem może być błąd w przełączaniu się sygnału pomiędzy nadajnikami, co może mieć miejsce np. w trakcie podróży.

Co zrobić w sytuacji, gdy nie ma zasięgu w telefonie?

Zasięg w telefonie

Brak zasięgu w telefonie to sytuacja, która tak naprawdę może przydarzyć się każdemu. Jak się w niej zachować? Niniejszy poradnik przedstawia kilka kroków, które warto wówczas wykonać. Jest to:

  • reset telefonu – najprostsze, a w wielu przypadkach najskuteczniejsze rozwiązanie, ponieważ wyłączenie i włączenie aparatu pozwala z reguły rozwiązać problem;
  • sprawdzenie karty SIM – urządzenie może nie wykrywać karty SIM, czego przyczyną może być zabrudzenie, nieprawidłowe włożenie, czy uszkodzenie karty. Najłatwiej sprawdzić ją korzystając z innego telefonu
  • wyłączenie trybu samolotowego – bardzo często zdarza się, że zostanie on włączony przez przypadek;
  • aktualizacja oprogramowania – problemy z zasięgiem mogą być również efektem nieaktualnego oprogramowania, w związku z czym rozwiązaniem może być jego szybka aktualizacja;
  • wyłączenie trybu oszczędzania energii – w niektórych urządzeniach zasięg może słabnąć w przypadku korzystania z ekonomicznego zarządzania mocą telefonu.

Jak rozwiązać stałe problemy z brakiem zasięgu?

Zasięg w telefonie

Jednorazowy brak zasięgu to niewielki problem w odniesieniu do sytuacji, w której tego typu problemy są stałe. Jak je rozwiązać? Otóż, najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie tego, jacy operatorzy zapewniają dobry zasięg w naszym miejscu zamieszkania, a następnie wybór oferty jednego z nich. Może zdarzyć się jednak sytuacja, w której słaby zasięg występuje w każdej sieci, a jej rozwiązaniem może być instalacja własnej anteny wzmacniającej sygnał. Można także spróbować porozumieć się z operatorem w celu zwiększenia przez niego mocy sygnału bądź zastosowania dodatkowego nadajnika. Istotne jest także to, że zgłoszenie problemu operatorowi może skłonić go do sprawdzenia stanu technicznego swoich urządzeń, które mogą nie działać prawidłowo automatycznie ograniczając zasięg w danej lokalizacji.

Podsumowując należy stwierdzić, że słaby zasięg w telefonie lub całkowity jego brak to problem, który może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich może być także uszkodzony telefon, co może wymagać wymiany na nowy. Recenzje ciekawych modeli można znaleźć na stronie: nano.komputronik.pl.