Co wpływa na pozycję strony w Google?

Mężczyzna zajmuje sie pozycjonowaniem stron

W dzisiejszych czasach rozwoju technologicznego prawie każdy może stworzyć swoją własną stronę internetową. Wystarczy skorzystać z dostępnych w Internecie kursów, przeczytać kilka artykułów blogowych, czy założyć darmowe konto użytkownika, przykładowo na Word Press i gotowe. Jednak czy to wystarczy? Otóż sam proces zrobienia strony, to dopiero początek i jedno z łatwiejszych zadań. Sęk w tym, aby strona pozycjonowała się wysoko w wyszukiwarce Google i to jest już zdecydowanie trudniejsze do osiągnięcia. Pozycjonowanie strony to bardzo złożony i czasochłonny proces, którego czynniki są opisane poniżej.

Link building

Jednym z głównych elementów dobrego pozycjonowania strony jest budowanie sieci linków. Na link building składają się linki wewnętrzne, czyli istniejące w obrębie naszej witryny oraz linki zewnętrzne. Te drugie są szczególnie ważne, ponieważ mogą wzmacniać wiarygodność strony. Przykładowo, link do naszej witryny znajduje się w artykułach blogowych, forach tematycznych, Onecie, czy Wikipedii. Im bardziej renomowana jest strona, która do nas linkuje, tym lepiej wpływa na wartość naszej witryny. Wynika to z dużego zaufania, jakim użytkownicy darzą wymienione portale. Jeżeli nasza strona przykładowo specjalizuje się w usługach/produktach kosmetycznych, korzystnie byłoby, gdyby link do naszej strony pojawił się w wysoko pozycjonowanej stronie zajmującej się właśnie takimi usługami. Więcej kliknięć w link do naszej witryny, to wyższa pozycja w wyszukiwarce Google i większa szansa na konwersję.

Optymalizacja treści

Nie ma mowy o wysokiej pozycji w Google bez odpowiednio zoptymalizowanej treści. Proces ten polega na kilku czynnikach, mianowicie:

  • tekst nasycony słowami kluczowymi,
  • treść rozbudowana o grafiki, video,
  • tekst podzielony na nagłówki, wypunktowania, pogrubienia, tabele,
  • użycie tzw. anchorów dla wzmocnienia linkowania.

Wszystkie powyższe elementy muszą być zastosowane, aby strona pozycjonowała się wysoko, a sam użytkownik chciał do niej wracać. Odpowiedni dobór słów kluczowych sprawi, że użytkownik po wpisaniu zapytania w Google zobaczy właśnie naszą witrynę. Z kolei wstawienie grafik i video sprawia, że tekst staje się bardziej różnorodny i lżejszy do przyswojenia. Podobnie działa wstawienie nagłówków, wypunktowań, pogrubień. Nikt nie lubi mieć przed oczyma ściany suchego tekstu. W trakcie tworzenia, należy pomyśleć o tym, co sami chcielibyśmy przeczytać i zobaczyć odwiedzając daną stronę. Jednymi z narzędzi umożliwiających optymalizację treści są Surfer SEO, Ahrefs, czy Google Search Console.

Indeksowanie

Ważnym w pozycjonowaniu strony jest również to, że aby strona internetowa w ogóle mogła pojawiać się w wyszukiwarce Google, jej link musi być zaindeksowany, to znaczy sprawdzony i zaakceptowany przez roboty indeksujące. Taki proces niekiedy trwa kilka h, choć ogólnie przyjmuje się, że może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Jeżeli czas oczekiwania wydaje się zbyt długi, można samodzielnie wysłać prośbę do zaindeksowanie strony używając narzędzia Google Search Console. Ta opcja daje też możliwość śledzenia na bieżąco raportów indeksowania. 

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, wiadomo już, że pozycjonowanie strony nie jest szybkim i łatwym zadaniem. Jest to proces bardzo złożony, wymagający wiedzy, zaangażowania, kreatywności oraz cierpliwości. Stworzenie samej strony internetowej, to dopiero wierzchołek góry lodowej. Czasem warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy profesjonalnie zajmują się pozycjonowaniem stron. Bez względu na to, jakie działania wpływające na pozycje strony postanowi się realizować, warto zadbać o monitoring pozycji w Google, który pozwoli kontrolować czy działania te przynoszą zamierzony efekt.