Dlaczego naprawa przez serwis kompresorów to lepsze rozwiązanie niż kupno nowego sprzętu?

Mężczyzna zajmuje sie serwisem kompresorów

Kompresor to urządzenie o wielu zastosowaniach. Mowa o maszynie przydatnej w licznych zakładach przemysłowych i nie tylko. Jak każdy sprzęt, ulega czasami awariom. Czy warto wtedy zwrócić się do serwisu kompresorów i naprawić urządzenie, czy lepiej jednak wymienić je na nowe? Sprawdzamy!

Co się psuje w kompresorach?

Aby móc odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule oraz we wstępie do tego artykułu, musimy wyjaśnić, jakiego rodzaju części kompresora ulegają awariom i jakiego typu to problemy. Otóż okazuje się, że zdecydowanie najczęściej uszkodzeniom ulegają drobne elementy, takie jak uszczelki czy zawory. W wielu przypadkach chodzi o zwyczajne zużycie eksploatacyjne. Problem stanowią też zatarcia, dotyczące elementów układu napędowego czy chłodniczego. Awarie to też przerwanie przewodów czy rozszczelnienie układu. W przypadku wymienionych problemów często bardzo łatwo naprawić sprzęt. Wystarczy profesjonalny serwis kompresorów, dysponujący odpowiednim doświadczeniem i sprzętem.

Oczywiście czasami awaria może być poważniejsza. Jeśli dojdzie do poważnego, mechanicznego uszkodzenia tłoka czy śruby, bądź też elementy zostają pokryte korozją, naprawa nie jest aż tak łatwa. Niemniej w zasadzie zawsze jest możliwa.

Serwis kompresorów, czyli koszt niższy niż w sklepie

Niewątpliwie tym, co przemawia na korzyść naprawy kompresora jest cena usługi. Otóż naprawa niemal zawsze okazuje się zdecydowanie tańsza niż zakup nowego sprzętu. Zwłaszcza, jeśli chodzi o niewielką awarię i konieczność wymiany jedynie co najwyżej kilku tanich elementów. A co w przypadku większych napraw? W takiej okoliczności trzeba zapytać fachowca o cenę, a następnie porównać ją z kosztem zakupu nowego sprzętu. Pozwoli to uzyskać odpowiedź na pytanie, co się bardziej opłaca.
Serwis kompresorów

Regeneracja kompresorów – co z jakością?

Dobry serwis kompresorów posiada w ofercie usługę regeneracji urządzeń. Mowa o kompleksowym odnowieniu sprzętu. W tym przypadku nie chodzi zwykle o pojedynczą naprawę, lecz o wymianę szeregu elementów. Wciąż jednak jest to rozwiązanie tańsze niż zakup nowego urządzenia. Jednak co z jakością sprzętu po regeneracji? Czy jest on tak samo sprawny, jak nowe urządzenie?

Rzecz jasna podczas regeneracji nie wymienia się wszystkich podzespołów. W takiej sytuacji koszt byłby taki sam, jak przy zakupie nowego urządzenia. Jednak pozostawia się jedynie te elementy, których stan techniczny jest dobry. Oznacza to, że sprzęt po regeneracji jest w pełni sprawny. Niemniej należy liczyć się z tym, że żywotność urządzenia może być nieco krótsza. Mowa tu o niewielkim jej skróceniu przy dużej różnicy w cenie między regeneracją używanego sprzętu, a zakupem nowego.

Ostatecznie zatem należy stwierdzić, że regeneracja sprzętu w postaci kompresora to zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie. W większości przypadków warto się na to zdecydować. Wyjątkiem jest sytuacja, w której regeneracja musiałaby przyjąć zbyt dużą skalę, aby było to opłacalne. Warto zatem nawiązać współpracę ze sprawdzonym, i przede wszystkim uczciwym serwisem kompresorów. Fachowcy z takiego serwisu doradzą, czy regeneracja w danych okolicznościach jest warta rozważenia, czy jednak lepiej wymienić sprzęt.