Czy klimatyzacja jest zdrowa? Zalety i wady klimatyzacji w mieszkaniu

Zamontowana klimatyzacja w salonie w domu

Artykuł partnera.

W upalny dzień trudno przecenić ulgę, jaka wiąże się z wejściem do chłodnego mieszkania. Klimatyzacja pozwala utrzymać temperaturę na odpowiednim poziomie, co ma znaczenie nie tylko dla naszego komfortu, ale również wpływa na wydajność podczas pracy oraz samopoczucie domowników. Jednakże nawiew kojarzy się również z kłopotami zdrowotnymi. Ile jest prawdy w obiegowych opiniach oraz jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Zalety klimatyzacji

Pierwszym i zarazem najbardziej oczywistym atutem klimatyzacji jest możliwość kontrolowania temperatury w mieszkaniu. Gdy termometry zaczynają wskazywać ponad dwadzieścia pięć stopni, możemy mieć problemy z koncentracją i nastrojem, a dolegliwości te nasilają się wraz ze wzrostem temperatury. Klimatyzacja pozwala zachować optymalne warunki do relaksu oraz pracy.

Współczesne klimatyzatory wyposażone są w szereg filtrów oraz dodatkowych opcji – takich jak jonizacja powietrza – dzięki czemu do mieszkania nie dostają się zanieczyszczenia, pyłki czy szkodliwe drobnoustroje. Jest to szczególnie istotne w przypadku alergików, a także osób z osłabionym układem odpornościowym i borykających się z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych. Osuszanie powietrza jest również korzystne w okresie grzewczym lub w pomieszczeniach podatnych na gromadzenie się wilgoci. Nadmiar wody prowadzi do wypaczania elementów drewnianych oraz rozwoju drobnoustrojów, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Klimatyzacja może posłużyć również jako sposób na podniesienie temperatury w ekonomiczny sposób, dzięki czemu w mieszkaniu zawsze będą panowały optymalne warunki. Warto pamiętać, że różnica między temperaturą wewnętrzną a zewnętrzną nie powinna wynosić więcej, niż 6-7 stopni Celsjusza, aby uniknąć przeziębienia oraz innych komplikacji. Niezależnie od potrzeb, wybierając urządzenia najlepiej skorzystać z fachowej pomocy – klimatyzacja w Warszawie zapewni pełne wsparcie podczas zakupów oraz montażu urządzeń.

Wady klimatyzacji

Klimatyzacja jest często wiązana z rozprzestrzenianiem infekcji oraz chorób – przy czym nie jest to zasłużona reputacja. Warto nadmienić, że wyrzut zanieczyszczanego powietrza do mieszkania w istocie może doprowadzić do zarażenia, ale tylko wtedy, gdy samo urządzenie jest zbyt rzadko czyszczone. Nieregularnie serwisowane urządzenia oferują wymarzone warunki do rozwoju grzybów i bakterii, co przyczyniło się do powstania „czarnej legendy” klimatyzacji. Jednakże czyszczenie oraz wymiana filtrów zgodnie z zaleceniami producenta zapewnia nie tylko bezpieczne warunki w mieszkaniu, ale również doskonale chroni domowników przed chorobami.

Dla niektórych osób suche powietrze może prowadzić do nadmiernego wysuszenia skóry, oczu oraz górnych dróg oddechowych – podobne przypadłości mogą się pojawić również podczas długotrwałego korzystania z klimatyzacji. Jeżeli suche powietrze nam szkodzi, warto zakupić urządzenie nawilżające powietrze lub klimatyzator dysponujący taką możliwością, aby wyeliminować ten problem.

W przypadku urządzeń stacjonarnych niezbędne jest przekucie się przez ścianę, aby zamontować przewód wyrzutowy. Takie działanie wymusza zatrudnienie fachowców oraz zwiększa koszt całej inwestycji, o czym warto pamiętać przed wyborem konkretnego systemu.