Czym jest kod html?

Na monitorze laptopa wyświetla się kod HTML

Artykuł partnera.

Kod HTLM to podstawowy, standardowy język znaczników, który służy do budowania stron internetowych. Nie sposób o nim nie słyszeć i nie mieć z nim styczności – w końcu stanowi on podstawę Internetu. To poprzez kod HTLM jesteśmy w stanie sprawnie komunikować się z przeglądarkami internetowymi, mówiąc im, w jaki sposób mają zorganizować zawartość – nagłówki, akapity, obrazy, łącza itp. Większość odwiedzanych witryn jest napisana właśnie przy wykorzystaniu tego powszechnego języka i elementów, które go tworzą. Mówi się, że dziś korzysta z niego ponad 94% stron, dlatego warto wiedzieć, czym on tak naprawdę jest, jak działa i do czego służy.

Kod HTML – co to tak naprawdę znaczy?

HTML to skrót od nazwy HyperText Markup Language, czyli hipertekstowy język znaczników. To nic innego jak technologia, która wykorzystywana jest do tworzenia stron internetowych. Wpływa zarówno na strukturę samej witryny, jak i na jej zawartość. Warto zapamiętać fakt, że nie jest to język programowania, a wyłącznie wspomnianych znaczników – to właśnie dzięki odpowiednim tagom jesteśmy w stanie nadać witrynie pożądaną funkcjonalność oraz wygląd. Nie ma instrukcji warunkowych czy samej logiki programowania. Nie może w żaden sposób wykonywać obliczeń, zadań czy zdarzeń. Nie służy do pisania funkcji czy modyfikacji i manipulacji danymi.

Sam język HTML ma swoją historię, która rozpoczyna się w latach 80. XX wieku. To właśnie wtedy zaczęły powstawać prototypowe wersje kody. Jednak pierwsza oficjalna wersja została opublikowana nieco później, bo w roku 1991. Od tego czasu kod zmieniał się w dynamiczny sposób, by w 1997 roku zyskać ostateczną formę, która była standardem na długi czas. Wersja HTML 4.0 była wykorzystywana do 2014, a od tamtej pory po dziś rekomenduje się korzystanie z HTML 5. Więcej o tym i innych zagadnieniach związanych z kodem HTML znajdziesz tutaj: http://responsywnie.pl/web-development/kod-html-strony-internetowej/

Znaczniki w kodzie HTML

Przejdźmy zatem do szczegółów i wyjaśnimy, czym jest sam znacznik, który tworzy kod HTML. Pojęcie to jest znane także jako tag, czyli element kodu, do którego przypisywane są fragmenty informacji. Znaczniki mówią szczegółowo o określonych fragmentach testów bądź elementach strony www (np. tabeli czy obrazie). Dzięki znacznikom jesteśmy w stanie jasno oznaczyć, czy dany fragment będzie cytatem, nagłówkiem czy może akapitem. Występują one samodzielnie i odnoszą się do fragmentów strony, ale też do zewnętrznych zasobów – choćby multimediów jak obrazy czy pliki wideo.

Znaczniki HTML składają się z konkretnych elementów. To głównie takie komponenty jak:

 • nawiasy ostre – otwierające (<) i zamykające (>);
 • ukośniki (/);
 • tekst – nazwa znacznika, atrybut (jego nazwa – przed znakiem równa się, oraz wartość – za znakiem równa się);

Warto mieć na uwadze, że znaczniki w kodzie HTML dzielą się na pojedyncze (jak np. <img>), a także podwójne (np. <p> … </p>).

Z czego składa się kod HTML?

Kod HTML składa się ze znaczników, czyli poszczególnych elementów, które pozwalają na sprawną komunikację między nami a tworzoną stroną internetową. Do najważniejszych komponentów możemy zaliczyć:

 • znaczniki – to podstawowy element języka;
 • atrybuty znaczników – deklarowane są wewnątrz znaczników otwierających;
 • typy danych – skrypty, dane arkuszy stylów, identyfikatory, nazwy, kodowania znaków;
 • referencje znakowe oraz odwołania w postaci encji – stałe pozwalające na zapisanie znaków specjalnych;
 • deklaracje typu dokumentów – tzw. doctype, czyli definicja, która określa standard wykorzystywany na stronie.

Do czego służy kod HTML?

Kod HTML jest w pełny darmowy. To język open source’owy, który po dziś jest stosowany głównie po to, aby tworzyć strony internetowe. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zdefiniować ich strukturę, a także układ witryny, wygląd czy funkcje specjalne, jakie można znaleźć. Stosując kod HTML, możemy:

 • swobodnie tworzyć jasną i sprawną nawigację internetową przy wykorzystaniu linków odsyłających do innych stron internetowych, które znajdują się albo w tej samej, albo w innej domenie;
 • dowolnie formatować dokumenty internetowe, nadając im nagłówki, akapity, cytaty, listy, tabele i nie tylko;
 • wygodnie osadzać w witrynach rozmaite pliki multimedialne – filmy, pliki audio czy obrazy;

To prosty i komfortowy język, który warto poznać, jeśli tworzymy strony internetowe i chcemy komunikować się z nimi w sprawny sposób.