Faktoring. Co to jest i kiedy warto się na niego zdecydować?

Faktoring jest usługą finansową

Artykuł partnera.

Faktoring to instrument finansowy, który często stanowi nieocenioną pomoc dla firm szukających sposobu na efektywne zarządzanie przepływem swoich środków pieniężnych. Cały proces faktoringu jest stosunkowo prosty – faktorzy oferują klientom różne warianty finansowania na w pełni przejrzystych zasadach. Jakie firmy najchętniej decydują się na sprzedaż faktur? Poznaj najważniejsze korzyści faktoringu.

Faktoring – co to jest?

Faktoring jest usługą finansową, oferowaną przez instytucje finansowe, które nazywane są faktorami. Proces ten polega na sprzedaży wierzytelności przez firmę innemu podmiotowi (faktorowi) w zamian za natychmiastową gotówkę. Przedsiębiorstwa sprzedają więc swoje nieuregulowane faktury faktorowi, który płaci im część lub całą kwotę faktury od razu. W zależności od wybranego wariantu faktoringu, instytucja finansowa może dodatkowo przejąć odpowiedzialność za odzyskanie długów od klienta firmy, który zwleka z zapłatą za zakupione dobra lub usługi.

Dlaczego firmy decydują się na faktoring?

Faktoring to pomocne rozwiązanie dla firm, które zmagają się z problemami z płynnością finansową – jeśli firma boryka się z trudnościami w regulowaniu swoich zobowiązań lub opóźnieniami w płatnościach od klientów, faktoring może pomóc w zwiększeniu dostępu do środków pieniężnych.

Z usług instytucji faktoringowych chętnie korzystają także przedsiębiorstwa, które doświadczają sezonowych wahań w sprzedaży – w okresach wzmożonej aktywności przekazanie wierzytelności faktorowi może stanowić dobry sposób na sfinansowanie bieżących potrzeb operacyjnych działalności.

Jedną z kluczowych zalet faktoringu jest także minimalizacja ryzyka niewypłacalności klientów. Decydując się na współpracę z faktorem, przedsiębiorca nie musi martwić stratami związanymi z nieuregulowanymi fakturami – to instytucja faktoringowa bierze siebie odpowiedzialność za odzyskanie środków od dłużników, którzy opóźniają lub odmawiają płatności.

Rodzaje faktoringu – charakterystyka

Obecnie w ofercie placówek finansowych dostępne są różne warianty faktoringu, które obejmują szerokie spektrum usług. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z takich rodzajów finansowania zewnętrznego, jak:

  • faktoring sprzedaży z przejęciem ryzyka niewypłacalności klientów,
  • faktoring sprzedaży bez przejęcia ryzyka niewypłacalności klientów,
  • faktoring zakupów,
  • odroczone płatności dla biznesu

Choć faktoring może przynieść przedsiębiorstwu szereg korzyści, przed nawiązaniem współpracy z zewnętrznym podmiotem finansowym warto dokładnie przeanalizować koszty związane z tą usługą, decydując się na rozwiązanie, które jak najlepiej sprosta potrzebom Twojego biznesu.

Szukasz sprawdzonej firmy faktoringowej? Odwiedź stronę internetową faktoria.pl

Faktoria to placówka finansowa oferująca nowatorskie rozwiązania przyśpieszające, odraczające oraz zabezpieczające płatności zarówno dla niewielkich lokalnych firm, jak i dużych koncernów. Zastanawiasz się nad skorzystaniem z finansowania zewnętrznego? Odwiedź stronę internetową faktoria.pl, aby poznać pełne korzyści faktoringu.