Jak dokonać wyceny działki? Podstawowe metody i czynniki wpływające na wartość

Robienie wyceny działki z dużym domem

Artykuł sponsorowany.

Za profesjonalną wycenę działki budowlanej lub gruntu rolnego odpowiada rzeczoznawca majątkowy. Osoba posiadająca uprawnienia musi znajdować się na dedykowanej liście przygotowanej przez ministerstwo. Rzeczoznawca majątkowy na bazie doświadczenia, wiedzy i znajomości rynku jest w stanie przeprowadzić wiarygodną wycenę wybranej nieruchomości. W całym procesie korzysta z określonych metod. Na ostateczny kosztorys wpływa wiele czynników.

Podstawowe metody wykorzystywane przy wycenie nieruchomości

W codziennej pracy rzeczoznawcy majątkowi korzystają z kilku podstawowych metod wykonywania operatu szacunkowego. Pozwalają one na przygotowanie wiarygodnej wyceny działki oraz innych nieruchomości. Poniżej w kilka zdaniach przedstawiamy trzy najczęściej wykorzystywane metody.

Metoda porównania parami

Metoda ta polega na porównaniu cen rynkowych minimum trzech podobnych do siebie nieruchomości, które zostały sprzedawane w ostatnim czasie. Na podstawie ich cen wylicza się średnią, która pomaga w przygotowaniu wiarygodnej wyceny. Metoda ta ma zastosowanie również przy określaniu wartości działek budowlanych i gruntów rolnych.

Analiza statystyczna

Drugą z popularnych technik jest analiza statystyczna. Polega ona na bieżącej analizie trendów rynkowych i zmian, które w nich zachodzą. Pod uwagę bierze się zbiór nieruchomości o zbliżonych parametrach (np. lokalizacja, metraż, udogodnienia). Na tej podstawie przygotowuje się operat szacunkowy.

Metoda korygowania cen średnich

Metoda korygowania cen średnich polega na przygotowaniu cen kilkunastu lub więcej podobnych nieruchomości z rynku. Następnie poddaje się je analizie i ustala się wartość działki w oparciu o korektę średniej ceny rynkowej.

Jakie czynniki wpływają na wycenę działki budowlanej?

Wpływ na wycenę działki budowlanej ma wiele czynników. Doświadczony rzeczoznawca naukowy powinien wziąć je pod uwagę, aby z dużą precyzją oszacować wartość nieruchomości. Podstawowe czynniki wykorzystywane przy operacie szacunkowym działki budowlanej to:

  • lokalizacja;
  • orientacja;
  • kształt obrysu działki;
  • ukształtowanie terenu;
  • metraż;
  • podłączenie mediów;
  • bliskość niezbędnej infrastruktury;
  • wartość podobnych działek w okolicy;
  • trendy rynkowe.

Co dodatkowo uwzględnia się w przypadku gruntu rolnego?

Przy gruntach rolnych pod uwagę bierze się jeszcze klasę ziemi. Ma to duże znaczenie dla potencjału prowadzonych na niej upraw. Oczywiście każdy rzeczoznawca ma swoje indywidualne techniki wyceny nieruchomości i nie jest wykluczone, że pod uwagę weźmie jeszcze inne czynniki charakterystyczne dla danego typu działki lub jej lokalizacji. 

Skorzystaj z oferty przygotowanej przez Pawła Piechotę

Poszukując profesjonalnego wsparcia rzeczoznawcy majątkowego, warto zwrócić uwagę na ofertę przygotowaną przez Pana Pawła Piechotę. To specjalista, który na co dzień świadczy usługi w Lublinie i okolicach. Podstawą jego działalności jest przygotowywanie wyceny działek budowlanych, gruntów rolnych, mieszkań, domów i innych nieruchomości. Pan Paweł Piechota każdorazowo dba o zachowanie najwyższych standardów rynkowych. Przygotuje dla Ciebie wiarygodną wycenę i zadba o Twoje potrzeby. Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem kancelarii Pawła Piechoty.