Jak sprawdzić czy mój telefon ma wirusa?

Kobieta sprawdza czy ma wirusa w swoim telefonie

W ostatni latach częstym celem hakerów są nie tylko komputery, ale również telefony komórkowe. Dlatego też kiedy podejrzewamy, że wirus mógł zainfekować nasz telefon, możemy mieć co do tego sporo racji. Po czym można poznać, że telefon komórkowy został zaatakowany przez wirusa?

Charakterystyczne objawy wirusa w telefonie

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w określonych przypadkach wirus na telefonie może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów swojej obecności. Nie jest to przypadkowe, ponieważ większość hakerów wręcz dąży to tego, żeby jego identyfikacja była trudna lub wręcz nawet niemożliwa. Dzięki temu są w stanie bez wiedzy użytkownika telefonu pobrać wszystkie interesujące ich informacje, wyrządzając mu przy tym naprawdę wiele szkód.

Nie zawsze jednak będzie tak, że nie pojawią się żadne symptomy, świadczące o tym, że dostęp do naszego telefonu mogła uzyskać jednostka, która nie ma do tego żadnych uprawnień. Na co należy zwrócić uwagę? Kiedy należy się zaniepokoić, nie bagatelizować symptomów i podjąć możliwie jak najszybsze działania?

Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wirusa na telefonie jest jego wolne działanie i bardzo powolne reakcje na wystosowane żądania. W tym przypadku należy przede wszystkim sprawdzić, czy pamięć nie jest przepełniona (to główna przyczyna wolnego działania urządzenia). Jeżeli nie jest, wówczas bardzo prawdopodobne jest to, że telefon został zainfekowany przez wirusa i należy natychmiast podjąć stosowne kroki zmierzające do jego usunięcia.

Wolne działanie to jednak nie jedyny sygnał, który powinien być powodem jeśli nie do niepokoju, to na pewno do znacznie większej ostrożności.

Jeżeli przy różnego rodzaju aplikacjach pojawia się informacja z żądaniem dodatkowego dostępu do innych danych wówczas należy zachować ostrożność i nie klikać bezmyślnie „zgoda”. Zanim cokolwiek oznaczymy, należy to bardzo dokładnie przeczytać! To ważne, ponieważ w ten sposób hakerzy, licząc na pośpiech o bezmyślność użytkowników telefonów komórkowych mogę próbować uzyskać dostęp do danych urządzenia.

Wirusy na telefonie bardzo mocno są zaangażowane w pracę urządzenia, dlatego też te telefony, na których się znajdą, będą się zdecydowanie szybciej nagrzewały, nawet przy normalnym trybie pracy i rzadszym użytkowaniu urządzenia.

Być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że pojawianie się dużej ilości uciążliwych, często trudnych do zamknięcia reklam jest wynikiem działania wirusów. Wiele osób bagatelizuje ten problem uznając go po prostu za uciążliwy, a nie za niebezpieczny, co jak się okazuje w wielu przypadkach może być poważnym błędem.

Działania hakerskie mogą być widoczne także w większych rachunkach za telefon. Jak łatwo się domyślić, hakerzy stawiają przede wszystkim na zarabianie na swoich ofiarach, dlatego też do ich rachunków mogą często dopisywać różnego rodzaju działania, które nie zostały przez nich popełnione. W celu lepszego zabezpieczenia telefonu polecamy aplikację VPN o nazwie Atlas VPN, która w znaczy sposób poprawi bezpieczeństwo Twojego telefonu.

Czy możemy sprawdzić samodzielnie, czy nasz telefon został zainfekowany przez wirusa?

Jest kilka dość skutecznych sposobów na to, by samodzielnie sprawdzić, czy na naszym telefonie nie zaczął panoszyć się niepotrzebny wirus. W jaki sposób można tego dokonać?

Jedna z metod, których zastosowanie warto rozważyć, polega na przywróceniu ustawień fabrycznych. Jest to jedna z najskuteczniejszych, a zarazem najprostszych metod, która w większości przypadków pozwoli na pozbycie się problemu.

To jednak nie jedyny sposób. Obecność wirusa na telefonie można sprawdzić również ręcznie, jednak to będzie już wymagało od użytkownika większej wiedzy i umiejętności. W tym przypadku wszystkie działania muszą być przeprowadzane w trybie awaryjnym.

W jaki sposób wirusy przedostają się do systemu? Głównie przez luki w zabezpieczeniach. Dlatego też chcąc nie tylko pozbyć się tych już bytujących na urządzeniu, ale i zapobiec w przyszłości pojawianiu się wirusów na telefonie, należy zainwestować w dobry program antywirusowy oraz poddać aktualizacjom wszystkie wykorzystywane aplikacje. W wielu przypadkach już samo usunięcie luki w zabezpieczeniach może sprawić, że problem przestanie istnieć.

Materiał zewnętrzny.