Co powinno znaleźć się w domowej apteczce?

Leki leżą w domowej apteczce

Apteczka z najpotrzebniejszymi lekarstwami powinna znaleźć się w każdym domu. Warto ją mieć, nie wiadomo w którym momencie będziemy potrzebowali syropu lub tabletki, a dzięki domowej apteczce zawsze będą one pod ręką. Dowiedzmy się co najlepiej umieścić w takim punkcie pierwszej pomocy.

Podstawowa wiedza o domowej apteczce

Dzięki domowej apteczce pomóc można szybko sobie oraz swoim bliskim, dlatego powinna być ona uzupełniona o najważniejsze leki, przykładowo lek na wzdęty brzuch. Takie miejsce należy oczywiście regularnie sprawdzać, nie tylko po to, aby uzupełniać je o dodatkowe elementy w postaci syropów, tabletek i tym podobnych, ale także po to, aby uniknąć zatrucia się danym lekarstwem, które po pewnym czasie może się przeterminować. Domowa apteczka może być torbą, a nawet kartonem, czy plastikowym pudełkiem, w zależności od swojego właściciela. Warto jednak trzymać wszystkie leki w jednym miejscu, oczywiście niedostępnym dla dzieci, a także zwierząt. Domowa apteczka powinna być bardzo dobrze schowana lub po prostu umieszczona na tyle wysoko, aby niepożądane rączki do niej nie dotarły.

Jakie lekarstwa powinny znaleźć się w domowej apteczce?

Wszelkich tabletek i innych preparatów zdrowotnych na rynku jest mnóstwo, jednak w swoim domu nie potrzebujemy zakładać apteki, w której znajdą się one wszystkie. Warto jednak zawsze pod ręką mieć te preparaty, które przydadzą się w codziennych sytuacjach. Domowa apteczka powinna być uzupełniona o:

  • leki przeciwbiegunkowe, nigdy nie wiadomo, kiedy złapie nas wirus lub czymś się zatrujemy,
  • leki przeciwalergiczne, nawet, jeżeli nie jesteś alergikiem, dzięki nim będziesz mógł pomóc przykładowo swojemu gościowi, który na taką przypadłość cierpi,
  • leki przeciwbólowe, tego nawet nie trzeba tłumaczyć, ból złapać nas może w najbardziej niespodziewanym momencie,
  • leki przeciwgorączkowe, gorączka również przychodzi nie zawsze wtedy, kiedy jest mile widziana.
  • leki na przeziębienie, takie, jak te, które łagodzą ból gardła, niwelują kaszel, czy rozrzedzają katar,
  • kremy łagodzące oparzenia słoneczne oraz kremy z filtrem,
  • żele na stłuczenia,
  • bandaże, plastry, jałowe gazy, kompresy jałowe,
  • rękawiczki jednorazowe, a nawet środki dezynfekujące,
  • termometr do mierzenia temperatury ciała, który przyda się wtedy, kiedy nagle poczujemy się słabiej,
  • ciśnieniomierz,
  • inhalator, głównie, jeżeli w danym domu mieszkają małe dzieci,
  • przyrząd do mierzenia poziomu cukru we krwi (polecany jest on osobom z problemami dotyczącymi cukru oraz tym, u których w rodzinie schorzenia cukrzycowe już występowały).

Osoby, które chorują na schorzenia przewlekłe w swojej domowej apteczce powinny oczywiście mieć również zapas najważniejszych leków, najlepiej na miesiąc do przodu. Pozwoli to uniknąć stresu w oczekiwaniu na kolejną receptę od lekarza. Zapasy jednorazowe nie powinny być jednak zbyt duże, ponieważ tabletki oraz inne preparaty mają oczywiście swoje terminy ważności.

Dodatkowe elementy domowej apteczki

Osoby, które chcą skompletować apteczkę domową perfekcyjnie, mogą uzupełnić ją jeszcze o parę rzeczy, które nie są niezbędne, ale pomogą przy kryzysowych sytuacjach. Będą to z pewnością: lek na drogi moczowe, nożyczki, sól fizjologiczna do przemywania oczu, maseczka do wykonywania sztucznego oddychania, narzędzia do usuwania kleszczy, woda utleniona do przemywania ran i zapobiegania wdaniu się zakażenia, elektrolity, wapń, magnez, witamina C, wata, spirytus salicylowy.

Nigdy nie wiadomo, kiedy w naszym miejscu zamieszkania lub w okolicy przytrafi się komuś coś, przy czym potrzebne będzie podanie mu odpowiednich środków. Chroń zdrowie swoje oraz swoich bliskich najlepiej, jak tylko się da!

Materiał zewnętrzny.