Jak uzyskać prawo jazdy kategorii A?

Mężczyzna po zrobieniu prawo jazdy kategorii A

Artykuł partnera.

Poruszanie się je na śladem to marzenia bardzo wiele osób.

Oczywiście możemy posiadając prawo jazdy kategorii B poruszać się niektórymi motocyklami o niższej mocy, ale zwykle prędzej jeszcze później przychodzi chęć na spróbowanie nieco szybszej jazdy, a także poczucie znacznie większej mocy. Tego typu marzenia możemy spełnić w zasadzie jedynie poprzez uzyskanie odpowiedniej kategorii prawa jazdy. W Polsce jest to kategoria A. Czy warto? Jak wygląda szkolenie na motocykl i ile kosztuje? Odpowiadamy na pytania.

Prawo jazdy kategorii A – uzyskane uprawnienia

Bardzo istotną informacją jest fakt, że aby ubiegać się o uzyskanie kategorii A prawa jazdy w Polsce, musimy mieć ukończone 24 lata lub też od minimum dwóch lat posiadać prawo jazdy kategorii A2. To w dużej mierze właśnie w taki sposób młodsi ludzie uzyskują możliwość poruszania się motocyklami większej mocy. Dodatkowo również możliwe jest rozpoczęcie kursu na prawo jazdy kategoria a najwcześniej na 3 miesiące przed czasem uzyskania odpowiedniego wieku, który nas do tych uprawnień kwalifikuje. Gdy już zdobędziemy nasz wymarzony dokument, będziemy mogli poruszać się praktycznie wszystkimi większymi motocyklami. Zniknie zupełnie znane z poprzednich kategorii ograniczenie obowiązujące do pewnych wartości rozmiaru silnika czy też mocy przeliczonej na masę pojazdu.

Jak wygląda kurs na prawo jazdy A?

W pakiecie podobnie jak w przypadku kategorii B otrzymujemy zazwyczaj 20 godzin jazd na motorze, czyli wymiaru praktycznego szkolenia, a także kilkadziesiąt godzin szkolenia teoretycznego, które pomoże nas zapoznać ze wszelakimi niuansami. W obu przypadkach części kończą się wewnętrznym egzaminem, który ma za zadanie sprawdzić nasze umiejętności. Po takich egzaminach zostaniemy dopuszczeni do oficjalnego egzaminu państwowego.

Wybierz odpowiednią szkołę jazdy dla siebie

Szkoła szkole nierówna. W każdej ze szkół jazdy otrzymamy oczywiście co do zasady podobną usługę szkoleniową, ale różnica polega właśnie na detalach takich jak chociażby życzliwe podejście do nas, elastyczność ustalenia godzin jazdy i wykupywania dodatkowych godzin. Różnią się również kwestie związane z egzaminem wewnętrznym, który będzie nas uprawniać do zdawania egzaminu państwowego. Nieznacznie różnić się będą również ceny. W profesjonalnej szkole jazdy powinniśmy otrzymać możliwość spróbowania jazdy na kilku różnych motocyklach o większej mocy, w tym również na takich, które stosowane są na państwowym egzaminie. Warto kierować się również renomą danej szkoły na rynku lokalnym.

Sprawdź ofertę na OSKMotorista.pl.