Jak wygląda system bezpieczeństwa i efektywnego transportu na kolei?

System bezpieczeństwa i efektywnego transportu na kolei

Artykuł partnera.

Rozwój technologii odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu transportem, zwłaszcza w sektorze kolejowym. Teletechnika kolejowa obejmuje wiele systemów, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżnym oraz pracownikom. Sprawdź, jak wygląda system telematyki kolejowej oraz jego integracja.

Skąd pasażer wie, że pociąg przyjedzie spóźniony?

Wybierając się w podróż czas odjazdu pociągu można sprawdzić zarówno w telefonie jak i wygodnie odczytać na dworu z dedykowanych tablic. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (SDIP) zapewnia zaktualizowane informacje dla podróżnych na dworcach i stacjach kolejowych. Składa się z różnych urządzeń, które automatycznie wysyłają dane na trasie. System współpracuje z Centralną Aplikacją Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej (CASDIP, CSDIP), która umożliwia generowanie treści audio-wizualnych oraz sterowanie prezentacją informacji dla podróżnych. W ramach jednego systemu można zintegrować ze sobą między innymi wyświetlacze, które przekazują informacje o ruchu kolejowym oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa, megafonowy system zapowiedzi głosowych i komunikatów ostrzegawczych, urządzenia pętli indukcyjnych ułatwiające kontakt z obsługą lub odsłuch komunikatów przez osoby z wadami słuchu. Dzięki takim udogodnieniom każdy pasażer wie, kiedy może spodziewać się nadjeżdżającego pociągu lub czy transport przyjedzie na czas.

Bezpieczeństwo na każdym kroku

Do telematyki kolejowej (https://sprint.pl/pl/uslugi/systemy-telematyki-kolejowej) należy również system łączności i radiołączności. Ten zespół urządzeń transmisyjnych i central telefonicznych, który zapewnia komunikację pomiędzy posterunkami, dyspozytorami oraz obiektami kolejowymi, umożliwia szybką i wielokierunkową wymianę informacji. Kolejny ważny to system monitoringu wizyjnego. Kamery są montowane na różnych obszarach, co pozwala na ciągły monitoring ruchu pasażerskiego, zdalny nadzór obiektów kolejowych, obserwację przejść i przejazdów kolejowych oraz gromadzenie i zarządzanie materiałem wideo. Systemy monitoringu wizyjnego przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa oraz umożliwiają szybką reakcję w przypadku incydentów.

Inteligentne Systemy Transportowe także w miastach

Kolej często stanowi doskonałą formę transportu pomiędzy miastami. Niezawodnym przykładem może być połączenie między Gdynią a Gdańskiem, gdzie osoby dojeżdżające do pracy znacznie szybciej pokonują trasę pociągiem niż samochodem. Inteligentne Systemy Transportowe (https://sprint.pl/pl/uslugi/inteligentne-systemy-transportowe) łączą informatykę, komunikację i automatykę w celu zapewnienia jak najlepiej skoordynowanej sieci transportu. To niezbędne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Wprowadzenie Inteligentnych Systemów pozwala na stworzenie Smart City opartego o innowacyjne rozwiązania.