Jak wykonać poprawne testowanie okablowania strukturalnego w Twoim biurze?

Kobieta wykonuje poprawnie test okablowania strukturalnego w biurze

Nie jesteś pewien czy okablowanie strukturalne w Twoim biurze jest poprawnie zainstalowane? Bez tego sieć komputerowa nie będzie mogła działać efektywnie. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się jak w prawidłowy sposób przeprowadzić testy, jakich narzędzi do tego użyć i jakich procedur musisz przestrzegać.

Tester okablowania strukturalnego – jak używać?

Podczas sprawdzania światłowodów i przewodów miedzianych stanowiących część okablowania strukturalnego w Twojej firmie, powinieneś wyposażyć się w parę przydatnych akcesorów. Wśród nich możemy wymienić między innymi sondy, zaciskarkę i etykiety. Jednakże najważniejszy sprzęt, jaki musisz mieć przy sobie, to tester okablowania strukturalnego.

Jest to urządzenie, które podłącza się do okablowania strukturalnego razem z modułem testowym. Tester może wygenerować wtedy sygnały, które przechodzą przez każdą parę przewodów pomiędzy nim i modułem.

Dzięki temu tester okablowania strukturalnego może rozpocząć analizę odebranych sygnałów i sprawdzić ich parametry. Bada między innymi poprawność połączenia, tłumienie sygnału, odstęp międzykanałowy, długość kabla, impedancję i nie tylko. Po uzyskaniu informacji na ich temat pozostaje jedynie interpretacja wyników, co pozwala przekonać się czy dana sieć spełnia odpowiednie standardy. 

Tester okablowania strukturalnego – procedura

Przed przystąpieniem do testowania przewodów, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. Zachęcamy do zapoznania się z całą procedurą, dzięki której praca będzie mogła być wykonana sprawnie i bezpiecznie.

  1. Wszystkie potrzebne narzędzia radzimy przygotować przed rozpoczęciem prac.
  2. Należy zapoznać się z dokumentacją okablowania, by zorientować się w tym, jakie kable powinny być podłączone do jakich gniazd.
  3. Instalacja powinna być poddana wizualnej inspekcji, która wykluczy uszkodzenia fizyczne.
  4. Należy podłączyć gniazda do testera i modułu testowego.
  5. Tester okablowania strukturalnego może zacząć testować przewody. Po sprawdzeniu kabli należy również przetestować parametry sieci. Konfiguracja dla obu kroków powinna być wykonana zgodnie z instrukcjami producenta.
  6. Po wykonaniu testów należy opatrzyć każde gniazdo odpowiednią etykietą i udokumentować wyniki testów. W ten sposób przyszłe weryfikacje i konserwacja będą szybsze i prostsze.

Gdzie kupić tester okablowania strukturalnego?

Dobrej jakości tester można dostać w renomowanych sklepach zajmujących się techniką światłowodową. Szczególnie mocno zachęcamy do zapoznania się z ofertą strony internetowej Interlab. Znajdziesz tam markowy sprzęt w bardzo atrakcyjnych cenach.

To miejsce, w którym zakupisz także inne narzędzia przydatne przy testowaniu lub montażu światłowodów oraz innych rodzajów okablowania. Wśród nich na przykład reflektometry, spawarki światłowodowe, kamery inspekcyjne czy profesjonalny miernik mocy optycznej.

Interlab to także najlepszy sklep z technologią naukowo-badawczą. Jeżeli interesuje Cię ta tematyka, koniecznie sprawdź urządzenia z technologią eyetracking, która umożliwia precyzyjne śledzenie ruchu gałek ocznych. To znakomite urządzenia marketingowe i nie tylko!