Jakie są podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa?

Podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa

Wraz z coraz szybciej postępującą cyfryzacją i coraz powszechniejszym dostępem do sieci, pojawia się także coraz więcej zagrożeń, dla potencjalnego użytkownika Internetu. Już w ostatnich kilku latach znacznie zwiększyły się ataki na infrastrukturę komputerową nie tylko firm i organizacji, ale także i osób prywatnych. Użytkownicy stale są narażani są więc na wyciek danych, a także innych informacji, które mogą dostać się w niepowołane ręce. Wobec tego, jakie są najważniejsze zasady cyberbezpieczeństwa i jak można się do nich zaadoptować?

Podstawowe zasady cyberbezpieczeństwa, która musisz znać!

Cyberbezpieczeństwo odnosi się do szeregu działań, które można podjąć celem zmniejszenia ryzyka ataków cyberprzestępców. Okazuje się, że cyberprzestępcy najczęściej wykorzystują luki w zabezpieczeniach, które często powodowane są przez błędy samych użytkowników. Mogą one wynikać ze zwykłej nieświadomości, ale także z zaniedbań. Wobec tego, jakie są główne zasady cyberbezpieczeństwa? Otóż:

1. Wykonywanie bieżących aktualizacji

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez użytkowników, jest brak bieżącego wykonywania aktualizacji swoich sprzętów. To właśnie brak aktualizacji sprawia, że w systemach zabezpieczeń tworzą się luki, najchętniej wykorzystywane przez cyberprzestępców. Co ciekawe, w roku 2020 wykryto aż 18 tysięcy poważnych problemów z systemami zabezpieczeń w komputerach użytkowników prywatnych i biznesowych. Łatwo można się domyślić, że w ostatnich czasach, liczba ta mogła znacznie wzrosnąć.

2. Używanie silnych haseł

To również jeden z błędów najczęściej popełnianych przez użytkowników, który naraża ich na wykradzenie danych wrażliwych. Często stosują oni słabe, powtarzalne hasła do wielu portali i aplikacji. Okazuje się, że jest to swoiste zaproszenie dla cyberprzestępców, którzy dzięki zaawansowanym technologiom nie będą mieć najmniejszego problemu z tym, by te hasła złamać.

3. Korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi nie jest najlepszym rozwiązaniem

Publiczne sieci Wi-Fi, czyli tzw. sieci otwarte są jednym z największych niebezpieczeństw dla potencjalnego użytkownika. Warto sobie uświadomić, że to właśnie z takich sieci najczęściej korzystają hakerzy. W przypadku, kiedy nie ma innego źródła dostępu do sieci, nie warto logować się z sieci publicznej do kont i aplikacji, w których przechowywane są dane wrażliwe.

4. Sprawdzanie linków przychodzących

Ataki phishingowe stają się wśród cyberprzestępców coraz popularniejsze. Zwykle jest to link rozesłany mailowo, który trafia na skrzynkę użytkownika. W tym momencie, hakerzy korzystają także z różnego rodzaju socjotechnik, które mają skłonić odbiorcę do kliknięcia w niebezpieczny link. Konieczna jest więc weryfikacja nadawcy wiadomości, a następnie wartościowanie faktów. Bezmyślne klikanie w linki znajdujące się w wiadomościach może doprowadzić do wykradzenia danych wrażliwych lub do strat majątkowych.

Jak można zwiększyć swoją wiedzę odnośnie cyberbezpieczeństwa?

Zasad bezpiecznego korzystania z sieci jest znacznie więcej. Z tego też powodu istotna jest ciągła edukacja z zakresu cyberbezpieczeństwa. Pomagają w tym różnorodne fundacje jak np. instytutcyber.pl. Na ich stronie można znaleźć poradniki, webinary, a także szereg innych materiałów, które odnoszą się do najważniejszych pojęć związanych z cyberbezpieczeństwem i sposobów odpierania ataków hakerskich. Takie fundacje udostępniają materiały całkowicie za darmo, głównie po to, by zwiększyć świadomość użytkowników. Warto więc z takich możliwości korzystać.