Kariera doradcy finansowego – jak nim zostać?

Kariera doradcy finansowego

Artykuł sponsorowany.

Doradca finansowy to profesjonalista, który zajmuje się udzielaniem porad i pomocy w zarządzaniu finansami osób prywatnych i klientów biznesowych. Interesuje Cię taka ścieżka kariery? Dowiedz się, jak zostać doradcą finansowym.

Doradca finansowy – jakie wykształcenie?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa, kandydat na doradcę finansowego nie musi mieć ukończonych żadnych szkoleń i specjalistycznych kursów w tym zakresie. Niemniej jednak wykształcenie jest bardzo ważne, bo to właśnie dzięki niemu można szybko znaleźć wymarzoną pracę. Wiesz, że Twoje doświadczenie spełnia wymagania, które są oczekiwane w przypadku doradcy finansowego w konkretnym miejscu pracy, jednak przed przesłaniem aplikacji chciałbyś zapoznać się z opiniami obecnych, bądź byłych pracowników firmy? Takie wypowiedzi znajdziesz m.in. w serwisie GoWork.pl.

Kariera finansowa poparta solidnym wykształceniem to klucz do sukcesu. Z tego powodu większość doradców finansowych może poszczycić się dyplomem potwierdzającym ukończenie studiów wyższych z zakresu finansów, ekonomii, prawa czy rachunkowości.

Kwalifikacje i szkolenia – dobry doradca finansowy nawet po ukończeniu studiów musi ciągle poszerzać swoją wiedzę z zakresu ekonomii i finansów. Nie od dziś wiadomo, że prawo gospodarcze i system podatkowy w Polsce ciągle się zmienia, a doradca finansowy musi błyskawicznie odnaleźć się w tych zmianach. Liczy się również samokształcenie, czyli zgłębianie wiedzy związanej z finansami poprzez czytanie książek, artykułów, a także poprzez uczestnictwo w webinarach i kursach.

Pożądane cechy doradcy finansowego

Doradca finansowy to zawód, który wymaga nie tylko wiedzy technicznej, ale również odpowiednich cech osobowościowych. Pierwszą z nich jest zdolność do zrozumienia potrzeb i finansowych celów klienta. W pracy doradcy finansowego liczy się również dobra komunikacja z klientem, a mianowicie klarowne tłumaczenie mu skomplikowanych terminów finansowych, tak aby jak najlepiej zrozumiał meandry finansowego prawa.

Jak w każdej pracy z klientem, doradca finansowy powinien być odporny na stres oraz otwarty na nawiązywanie relacji z innymi ludźmi. Wymagana jest również dobra prezencja i stosowny ubiór. Finansista to osoba, którą obowiązuje pracowniczy dress code. Mowa oczywiście o ciemnym garniturze, białej koszuli i krawacie.

Na jakie wynagrodzenie może liczyć doradca finansowy?

Zarobki doradcy finansowego mogą być naprawdę imponujące, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę wynagrodzenie osoby o wieloletnim doświadczeniu. Na samym początku finansowej kariery młodszy specjalista może liczyć średnie wynagrodzenie w kwocie 4 tysięcy netto miesięcznie. Po kilku latach w zawodzie specjalista zarabia już około 6 tysięcy złotych netto miesięcznie, a starszy specjalista nawet 8 tysięcy złotych miesięcznie.

Oprócz comiesięcznego wynagrodzenia doradca finansowy może liczyć na prywatną opiekę medyczną, darmowe karnety na siłownie i do klubów fitness, a nawet ubezpieczenie na życie i NNW. Oczywiście, nie każdy doradca finansowy może poszczycić się aż takimi benefitami. Wszystko zależy od tego, w jakiej firmie pracuje, czy jest to lokalna, czy międzynarodowa korporacja, która obsługuje znanych i bogatych ludzi z pierwszych stron gazet.