Nowoczesne rozwiązania dla pracowników. TOP 3 redakcji

Kobieta wybiera odpowiednią prace dla siebie

Nowoczesny, innowacyjny, postępowy, nowatorski, rewolucyjny – lubimy te słowa. Szczególnie gdy jesteśmy osobami nastawionymi na rozwój. Jeśli więc dodatkowo zwroty te łączą się z naszym miejscem pracy — jesteśmy zachwyceni! Czy możemy od swoich pracodawców oczekiwać wdrażania w życie pracowników różnorodnych nowinek? Naszym zdaniem tak! Sprawdź, co według naszej redakcji powinno stać się normą w miejscach pracy!

Praca zdalna dla każdego!

Oczywiście, zdajemy sobie sprawę, że nie w każdym zawodzie będzie to możliwe. W końcu bułek nie da się upiec w trybie on-line! Jednak rok 2020 udowodnił nam, że wiele zadań można z powodzeniem wykonywać zdalnie. Pracownicy polubili ten model pracy. W 2022 roku większość poszukujących nowych wyzwań zawodowych bacznie zwraca uwagę na to, w jaki sposób będą wykonywać swoje obowiązki. Większość deklaruje, że tryb zdalny lub hybrydowy jest tym, co jest dla nich niezwykle ważne.

Co ciekawe, również wielu pracodawcom spodobała się wizja pracy poza biurem. Oznacza to dla przedsiębiorstw wiele korzyści, a w zasadzie oszczędności finansowych. Choć zespołami rozproszonymi trudniej się zarządza, a wydajność pracy czasem nieznacznie spada – firmy zgadzają się na taki tryb wykonywania obowiązków, choćby w części. Rezygnacja z biur w pełni raczej nie będzie możliwa, jednak wiele zadań będziemy mogli wykonywać z domu lub dowolnego miejsca z dostępem do Internetu.

Work or Not!

Portal ten powstał, aby rekrutujący mogli lepiej poznać środowisko, w którym chcą pracować. Jak to działa? Pracownicy zostawiają na stronie www.workornot.pl opinie o firmie, z którą współpracują lub kiedyś współpracowali. Opisują swoje wrażenia i spostrzeżenia. Wszystko to, co trudno jest zawrzeć w ogłoszeniach o pracę, czy podczas dość krótkich rozmów rekrutacyjnych. Dodatkowo przypisują swoją opinię do kategorii: pozytywnej, neutralnej i negatywnej. Na ich podstawie firma dostaje w portalu ogólną ocenę.

Taka forma pomocy między pracownikami to świetna rzecz dla rekrutujących. Potrafi dać zielone światło do pracy w danym zespole lub zastopować wszelkie zapędy. Choćby płaca była kusząca, a ogłoszenie rekrutacyjne zostało napisane najlepszym językiem korzyści – możesz się dowiedzieć, czy dane miejsce faktycznie jest tak dobre, jak się zapowiada. Czasem PR bywa lepszy niż rzeczywistość, dlatego warto sprawdzić, czy potencjalny przyszły szef na pewno jest w porządku.

Work-life balance pożądanym benefitem

W obliczu ogólnego pędy, ale I pracy zdalnej część pracowników ma problem ze zdrowym podziałem czasu. Strefa „chwil dla siebie” często nie istnieje, a to szybko prowadzi do ich wypalenia zawodowego. Ciągle myślą o swoich obowiązkach i czują się nimi przytłoczeni. Pracują nawet wtedy, gdy powinni odpoczywać. W związku z tym nie relaksują się wcale. Doceniają więc pracodawców, którzy pomagają osiągnąć work-life balance.

Jak zazwyczaj się to osiąga? Pomagają w tym szkolenia ze zdrowej równowagi cyfrowej, które uczą, jak skutecznie być offline i oczyszczać swój umysł z nadmiaru myśli, również tych dotyczących obowiązków zawodowych. Wiele firm przenosi komunikację na zewnętrzne komunikatory, aby uniknąć telefonów i SMS-ów po godzinach pracy. Fizycznie zaś biura zyskują swoje strefy relaksu, w których możemy medytować, czy grać w gry planszowe ze współpracownikami, zyskując dodatkowa przestrzeń do chwili oddechu.