Panele fotowoltaiczne w gospodarstwach rolnych — jakie korzyści przynoszą?

Zamontowane panele fotowoltaiczne w gospodarstwie rolnym

Artykuł partnera.

Ze względu na wysokie ceny prądu są podejmowane próby zniwelowania tego znaczącego problemu. Już na początku października rząd podjął ustawę zamrażającą ceny prądu mającą na celu uchronić nas przed ogromnymi podwyżkami w następnym roku. Ulga finansowa będzie zagwarantowana łącznie prawie 17 mln gospodarstwom domowym o kwocie 23 mld zł. Co ciekawe, na największe korzyści mogą liczyć rolnicy. I to nie jedyne profity, jakie otrzymali.

Rolnicy z największymi korzyściami

W ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej większość polskich rodzin zostanie zabezpieczonych przed podniesieniem cen za energię. W przypadku rolników brak wzrostu cen będzie obowiązywać do limitu 3 MWh. Rząd zaleca również oszczędzanie prądu i zachęca społeczeństwo premiami za nieprzekroczenie określonej wartości.

Na jakie bonusy możemy liczyć? Ci, którzy wykorzystają nie więcej niż 90% energii w roku następnym, uzyskają specjalny upust, czyli 10% zniżki na rok 2024. Gdyby nie było tych promocji, to i tak warto oszczędzać, chociażby poprzez panele fotowoltaiczne dla domu. Po instalacji paneli czerpiemy zyski z niewyczerpywalnej energii słonecznej, którą pozyskują w sposób ekologiczny i przyjazny dla środowiska. Ponadto stajemy się prosumentami, czyli producentami i konsumentami energii.

Obecny system rozliczania, tzw. net-billing pozwala na sprzedaż nadwyżki energii, a w przypadku jej niedoboru — możliwość odkupienia. Fotowoltaika obecnie jest jedną z najpewniejszych inwestycji, która zapewni nam niezależność finansową związaną z nagłymi wzrostami cen za prąd. Posiadając własną „małą elektrownię” możemy stać się całkowicie niezależni od wszelkich podwyżek.

Dotacje dla rolników

Na kolejne benefity czekają rolnicy, którzy mogą starać się o dofinansowanie na panele fotowoltaiczne. Wielu hodowców doskonale wie, jak wysokie potrafią być rachunki, dlatego montaż fotowoltaiki przez firmę Solarika zapewni im odcięcie się od rosnących cen prądu. Cały projekt, zatwierdzony przez Komisję Europejską, ma na celu zmodernizować polskie gospodarstwa rolne i zachęcić rolników do inwestycji w Odnawialne Źródła Energii. Sama inicjatywa występuje pod nazwą „Zielona energia w gospodarstwie rolnym” i skierowana jest do wszystkich osób prowadzących działalność rolną, nawet w celach wyłącznie zarobkowych. Koncept ten ma pomóc poprawić rentowność gospodarstwa rolnego, dlatego osoba wysyłająca wniosek może otrzymać nawet do 150 tys. zł dotacji na fotowoltaikę, ale też i magazyny energii.