System ERP – co warto wiedzieć przed wdrożeniem?

Wdrażanie systemu ERP w firmie

Wdrożenie systemu klasy ERP to duża odpowiedzialność dla firmy, która decyduje się na taką inwestycję. Co należy wiedzieć, przed podjęciem ostatecznego kroku, jakim jest zakup systemu ERP?

Identyfikacja celów firmy – co chcemy osiągnąć z ERP?

Zacznijmy od bardzo wnikliwej analizy stanu faktycznego naszej firmy. Co działa tak, jak należy, a co wymaga poprawy? W jaki sposób konkretne procesy mają być wykonywane, by można było uznać je za działające sprawnie? W jaki sposób to zmierzymy? Co jest nam potrzebne do rozpoczęcia pracy nad optymalizacją procesu? To tylko niektóre z podstawowych pytań, które firma musi sobie zadać, zanim zdecyduje się na wdrożenie systemu ERP.

To prawda, że system ERP pomaga w podejmowaniu wielu decyzji biznesowych, jednak ta kosztowna decyzja musi być w pełni rentowna i uzasadniona biznesowo. Jeśli widzimy, że konkretne elementy naszego przedsiębiorstwa wymagają poprawy i narzędzie, jakim jest ERP stanowi lekarstwo na te problemy, znacznie łatwiej będzie nam podjąć dobrą decyzję. Pamiętajmy, że wdrażanie ERP dla mody nie ma żadnego sensu – to pieniądze wyrzucone w błoto, które prawdopodobnie nigdy się nie zwrócą.

Jakie funkcjonalności ERP są nam niezbędne?

Nowoczesne systemu klasy ERP to rozwiązania kompleksowe, które swoją funkcjonalnością obejmują praktycznie każdy dział firmy. Czy faktycznie tak bogata wersja systemu jest nam potrzebna? Czy może identyfikujemy jedynie problemy w dziale produkcyjnym i mamy problem z odpowiednim przesłaniem danych do działu zaopatrzenia? Prześledźmy mapy procesów, uwzględniając szczególnie te procesy, które realizowane są przez więcej, niż jeden dział. Jeśli znajdziemy pewien schemat, gdzie pojawiają się komplikacje, to właśnie tutaj należy się skupić na wdrożeniu narzędzia.

Taka analiza jest wprawdzie żmudna, ale pozwoli nam dokonać najlepszego wyboru systemu ERP, z którego będziemy korzystać w 100%.

Na co zwrócić uwagę szukając firmy wdrożeniowej?

Wybór firmy wdrożeniowej to niezwykle istotny aspekt całego wdrożenia – od ich doświadczenia, biegłości, ale też znajomości specyfiki naszej branży zależy, jak szybko i z jaką efektywnością uda im się wpleść system w nasze procesy tak, by od pierwszego dnia zapewniał nam on już wartość dodaną.

Rozglądając się więc za odpowiednim wykonawcą, zwerfikujmy ich portfolio, sprawdźmy opinie dotychczasowych klientów i przeprowadźmy solidny wywiad, nakierowany na znajomość naszej branży i specyfiki procesów, które zostaną zmigrowane do systemu ERP.