Szkolenie BHP dla osób kierujących pracownikami

Szkolenie BHP dla osób kierujących pracownikami

Artykuł partnera.

Efektywne zarządzanie dostępnymi zasobami ludzkimi ściśle wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy. Skoro pracodawca odpowiada za bezpieczeństwo pracowników, powinien wiedzieć, w jaki sposób organizować pracę. Uszyty na miarę program szkoleniowy obejmujący osoby kierujące pracownikami, to praktyczna wiedza związana z przepisami i procedurami BHP, uzupełniona o unikalne umiejętności, niezbędne w przewodzeniu zespołowi pracowników. Dowiedz się, w jaki sposób szkolenia BHP w firmie tarbonus wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Jaki jest cel i zakres szkolenia?

Szkolenie ma na celu aktualizacje wcześniej zdobytej wiedzy i umiejętności oraz w razie konieczności jej uzupełnienie. W szczególności powinno przybliżać sprawy związane z:

  • właściwym organizowaniem bezpiecznych miejsc pracy,
  • prawidłowym prowadzeniem instruktażu stanowiskowego,
  • prawidłową identyfikacją zagrożeń, jakie mogą pojawić się w danym procesie,
  • oceną, a następnie ochroną zatrudnionych przed tymi zagrożeniami.

Szkolenie BHP dla kierowników powinno swoim zasięgiem obejmować wybranie regulacje prawne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, łącznie z omawianiem źródeł prawa międzynarodowego (jak dyrektywy i konwencje).

Kursy w firmie Tarbonus skupiają się na szczegółowym omówieniu przepisów (łącznie ze zmianami), które dotyczą między innymi:

  • obowiązków, obejmujących swoim zakresem nie tylko bezpieczeństwo i higienę w miejscu pracy, ale poruszających sprawy odpowiedzialności za naruszenie przyjętych praw,
  • ochrony pracy młodocianych oraz kobiet,
  • zapewnienia nadzoru i kontroli warunków pracy,
  • identyfikacji, analizy i oceny zagrożeń czynnikami szkodliwymi dla zdrowia, a także oceną ich ryzyka,
  • właściwego kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
  • badaniem okoliczności oraz przyczyn wypadków przy pracy, a także chorób zawodowych,
  • zagadnień ochrony przeciwpożarowej.

W celu utrwalenia zdobytej wiedzy, do dyspozycji kursantów pozostaje bogata oferta sklepu firmy Tarbonus, w której to każdy znajdzie interesujące dla siebie tematy.

Podział oraz częstotliwość przeprowadzania szkoleń

Podział na szkolenia wstępne i okresowe wynika wprost z przepisów zawartych w kodeksie pracy. Szkolenie wstępne powinno odbyć się zaraz po zatrudnieniu pracownika. Pierwsza część przeprowadzana jest w formie instruktażu ogólnego. W tej części przyszły pracownik zostaje zapoznany z ogólnymi przepisami BHP. Druga część to zapoznanie podwładnego z zagrożeniami występującym na danym stanowisku pracy. Końcowym etapem szkolenia jest otrzymanie karty szkolenia wstępnego, przechowywanej w aktach pracowniczych.

Szkolenia okresowe dla osób kierujących pracownikami powinno odbyć się najpóźniej w ciągu 6 miesięcy od daty zatrudnienia. Ważność tego szkolenia, jeśli chodzi o tę grupę zawodową, sięga 5 lat.

Kto może prowadzić szkolenia okresowe BHP?

Szkolenia okresowe z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinny być przeprowadzane przez doświadczone osoby, posiadające niezbędną do tego celu wiedzę. Choć przepisy prawa nie są precyzyjne w tej materii, przyjmuje się, że osoba podejmująca się pracy w charakterze trenera BHP powinna posiadać przynajmniej tytuł technika BHP, kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy lub też ukończony kurs inspektora ochrony przeciwpożarowej. Najlepiej jednak wzbogacić tę wiedzę kierunkowymi studiami podyplomowymi.

Korzyści ze szkolenia okresowego BHP

Szkolenie BHP jest obowiązkowe i powinno odbywać się z odpowiednią częstotliwością. Dzięki cyklicznym szkoleniom wyjazdowym w firmie Tarbonus pracownik lub osoba kierująca pracownikami ma szansę przypomnieć sobie i utrwalić wiedzę zdobytą podczas poprzednich szkoleń. Efektem tego jest zdobycie większej pewności w sytuacjach związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych.

Podczas szkoleń kursant uzyskuję nie tylko wiedzę związaną z prawem pracy, ale również niezbędne umiejętności do ergonomicznego organizowania  stanowiska pracy, zgodnie z wymogami i przepisami przeciwpożarowymi. Poznaje również techniki udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.