Umzugskosten – czyli jak odliczyć od podatku koszty przeprowadzki?

Odliczanie od podatku kosztów przeprowadzki

W życiu zawodowym bywają różne sytuacje. Czasami okazuje się, że praca naszych marzeń będzie oferowana przez firmę z miasta, w którym obecnie nie mieszkamy. W takiej sytuacji mamy ogromny dylemat – czy porzucić dotychczasowe życie i wyjść ze swojej strefy komfortu, decydując się na przeprowadzkę? Dla niektórych osób przekonującym argumentem może być fakt, że w poszczególnych krajach istnieje opcja odliczenia kosztów zmiany miejsca swojego zamieszkania, jeśli jest to podyktowane motywami zawodowymi. Dokładnie taką możliwość oferują Niemcy dla wszystkich osób legalnie zatrudnionych na terenie tego państwa. Jakie formalności należy spełnić, aby móc odliczyć od podatku koszty przeprowadzki? Dowiedz się, jak to zrobić!

Rozliczenie niemieckiego podatku a koszty przeprowadzki

Złożenie deklaracji podatkowej w niemieckim urzędzie skarbowym (Finanzamt) jest obowiązkowe dla każdej legalnie zatrudnionej osoby na terenie zachodniego sąsiada Polski. Przepisy z zakresu prawa podatkowego różnią się w każdym państwie, dlatego przed podjęciem pracy za granicą, warto zapoznać się z podstawowymi odstępstwami pomiędzy zasadami obowiązującymi w naszej ojczyźnie a regułami, których należy przestrzegać w Niemczech. Na terenie zachodniego sąsiada, podobnie jak w Polsce, jest możliwość odliczenia kosztów związanych z przeprowadzką, jeśli została ona podyktowana motywami zawodowymi.

Pod określeniem „motywy zawodowe” kryje się nie tylko zupełnie inne stanowisko w nieznanej dotąd firmie, ale również przeniesienie do nowej lokalizacji przedsiębiorstwa, w którym jesteś obecnie zatrudniony. Według niemieckiego prawa podatkowego można również odliczyć od podatku koszty przeprowadzki, jeśli w jej konsekwencji zmniejszył się znacząco nasz czas dojazdu do obecnej pracy (o minimum godzinę).

Warto również wiedzieć, że w rozliczeniu niemieckiego podatku odliczone zostają kwoty związane z płaceniem czynszu w starym mieszkaniu, jeśli nie ma możliwości zerwania umowy w trybie natychmiastowym. To kolejna dobra wiadomość dla wszystkich osób, które zdecydowały się na przeprowadzkę do innej miejscowości w celu podjęcia nowego stanowiska lub kontynuacji obecnej posady w innej lokalizacji.

Ile realnie można odliczyć od podatku w związku z przeprowadzką? Konkretna kwota ulega drobnym modyfikacjom z każdym nowym rokiem podatkowym. W 202 roku wynosiła ona 1476 € dla par partnerskich oraz małżeńskich, z kolei dla singli przewidziana była kwota 886 €.

Ile kosztuje przeprowadzka w Niemczech?

Koszty przeprowadzki nie należą do najmniejszych. Biorąc pod uwagę, że będą to ceny w euro, to dla osoby, która nie zaczęła jeszcze pracy w zagranicznej firmie, poszczególne wydatki z pewnością są istotne. W rzeczywistości koszty przeprowadzki za granicą zależą od wielu czynników – np. od tego, czy zajmiesz się tą kwestią samodzielnie, czy skorzystasz z usług profesjonalnej firmy. Pierwsza opcja jest z pewnością bardziej ekonomiczna, ale nie zapominaj, że wypożyczenie większego auta również kosztuje.

Jeśli rozważasz skorzystanie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się organizacją przeprowadzki, musisz nastawić się na kwoty rzędu od 500 do 1200 €. Skąd wynikają tak duże rozbieżności? Na ostateczną cenę składa się przede wszystkim odległość od punktu A do punktu B oraz ilość kursów, którą kierowca, a także inne osoby z firmy będą musiały wykonać.

Możliwość odliczenia wyżej wymienionych kosztów od rozliczenia niemieckiego podatku to zatem dogodna opcja, która sprawia, że ewentualna przeprowadzka nie stanowi problemu związanego z finansami. Jeśli nie jesteś pewien, czy w Twojej sytuacji masz prawo do skorzystania z odliczenia kosztów zmiany lokalizacji, skonsultuj się z doświadczonymi księgowymi, którzy przeanalizują wszystkie czynniki i doradzą Ci najlepsze rozwiązanie.