PKPiR – zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Kobieta zajmuje się księgą przychodów i rozchodów

Artykuł partnera.

Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest rozliczanie się z Urzędem Skarbowym. Można to robić za pomocą karty podatkowej, pełnej księgowości, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, ale najczęściej wybierana, szczególnie przez małe firmy, jest księga przychodów i rozchodów. Ta ostatnia forma służy do ujmowania wszystkich operacji gospodarczych w wersji uproszczonej. Poznaj zasady prowadzenia PKPiR.

Kto może prowadzić PKPiR?

Obowiązek prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów dotyczy osób fizycznych, prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i rozliczających się na zasadach ogólnych lub za pomocą podatku liniowego, a także spółek cywilnych, jawnych oraz partnerskich, których przychody netto z operacji finansowych, produktów i towarów nie przekraczają 2 000 000 euro (po przekroczeniu limitu należy przejść na rozliczanie w formie pełnej księgowości).

Prowadzenie PKPiR – najważniejsze zasady

Księgę Przychodów i Rozchodów należy prowadzić terminowo, rzetelnie i zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dokumenty księgowe można sporządzać papierowo albo elektronicznie. Powinny zawierać faktury VAT, rachunki, dokumenty celne, dzienne zestawienia faktur potwierdzających sprzedaż, noty księgowe, dowody opłat bankowych, pocztowych i innych, raporty fiskalne, a także opisy i specyfikacje otrzymanych towarów lub materiałów. Na każdym dokumencie musi znaleźć się data wystawienia dowodu oraz data dokonania operacji gospodarczej, dane wystawcy oraz stron uczestniczących w transakcji, przedmiot operacji oraz jego wartość, podpisy uprawnionych osób oraz odpowiednie oznaczenie numeryczne.

Aby nie tracić czasu na żmudne prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości prawnych i niematerialnych, wielu przedsiębiorców korzysta ze wsparcia biur rachunkowych. Księgowość Anavo zapewnia rzetelne i terminowe sporządzenie zapisów w KPiR zgodnie z obowiązującymi zasadami. Wykwalifikowani specjaliści posiadają szerokie doświadczenie w prowadzeniu ewidencji rachunkowej, przygotowywaniu sprawozdań oraz deklaracji podatkowych. Zapewniają także pełne wsparcie podczas kontroli z ZUSu oraz Urzędu Skarbowego. Biuro Rachunkowe Anavo wyręczy Cię w kompletowaniu dokumentów, dokonywaniu zapisów oraz przechowywaniu KPiR.

Warto powierzyć finansowe sprawy przedsiębiorstwa profesjonalistom i poświecić zaoszczędzony czas na rozwijanie swojej działalności. Skontaktuj się ze specjalistami z biura rachunkowego Anavo, którzy zapewnią rzetelne i terminowe prowadzenie księgowości oraz spraw kadrowych Twojej firmy!