Zaniedbana elewacja — jakie niesie zagrożenia?

Zaniedbana elewacja dużego budynku

Elewacja to pierwsza linia obrony dla budynku. Stanowi najbardziej zewnętrzną warstwę jego ścian i przez to jest wystawiona na wiele niekorzystnych czynników. Czy jednak zaniedbana i zanieczyszczona elewacja niesie ze sobą jakieś zagrożenia?

Co sprawia, że elewacja staje się zanieczyszczona?

Elewacja staje się coraz bardziej zanieczyszczona wraz z upływem czasu. To, jak szybko stanie się zaniedbana, zależy od szeregu czynników. Najbardziej negatywnie wpływają na nią takie rzeczy jak na przykład smog, ale też warunki atmosferyczne. Opady deszczu wpływają bowiem na gromadzenie się wilgoci w zabrudzonych elementach elewacji.

Czym grozi zaniedbana elewacja?

Zaniedbana elewacja może być naprawdę niekorzystna dla budynku. Przede wszystkim obniża jego walory estetyczne, co negatywnie wpływa na jego wartość. To jednak najmniejszy z problemów.

Najgroźniejsza jest korozja elementów metalowych, które są w pobliżu elewacji. Jeśli są one elementem konstrukcji całego budynku, to ta z czasem będzie stawać się coraz słabsza, przez co prędzej czy później budynek będzie w bardzo złym stanie.

Zabrudzona i zaniedbana elewacja to także świetne środowisko dla grzybów i pleśni. Te są oczywiście bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia, więc należy zrobić wszystko, by nie dopuścić do ich rozwoju.

Jak poradzić sobie z zanieczyszczoną elewacją?

Najlepszym pomysłem jest po prostu niedopuszczenie do tego, by elewacja stała się zaniedbana. Do tego potrzebne jest regularne mycie elewacji. Oczywiście da się coś poradzić, nawet gdy jest ona bardzo zaniedbana. Wymaga to jednak odpowiednich materiałów i doświadczonego eksperta.

Jeśli będzie bardzo zaniedbana, to samo mycie elewacji nie wystarczy. Oczywiście od niego rozpocznie się cały proces jej odnawiania. Cała ściana zostanie dokładnie wyczyszczona ze wszelkich znajdujących się na niej zabrudzeń. Konieczne jest też sprawdzenie, czy nie rozwinęły się na niej żadne nieprzyjemne drobnoustroje. Na koniec trzeba jeszcze zabezpieczyć całą powierzchnię z pomocą specjalnego impregnatu aplikowanego natryskowo.