Zastanawiasz się może, jak zarejestrować drona? Zobacz, jak wygląda procedura i kiedy możesz latać dronem legalnie

Osoba z zarejestriwanym dronem jest na szkoleniu

Jak zarejestrować drona? Czy można dopełnić procedury na stronie urzędu lotnictwa cywilnego? Jakie jeszcze procedury dotyczą użytkowników dronów? Zobacz, zasady przeprowadzania szkoleń i rejestracji dronów, a także samych pilotów. Ile to kosztuje i jak długo trwa procedura.

Kiedy trzeba rejestrować drona?

By latać dronem legalnie na terenie naszego kraju, trzeba przejść szkolenia indywidualne dla operatora drona, a także znać wymogi prawne dotyczące urządzeń i sposobu latania w przestrzeni powietrznej.

Polskie przepisy nakładają na pilotów dronów konieczność rejestracji urządzeń w przypadku, jeśli ich waga przekracza 250 gram i latasz w kategorii otwartej.

Jeśli masz mniejsze urządzenie, jako pilot drona musisz go zarejestrować, jeśli dron ma wbudowaną kamerę lub inny rejestrator. Nawet jeśli są to zabawkowe urządzenia latające.

Czy każdy lot dronem trzeba zgłaszać?

Nie każdy lot dronem wymaga zgłoszenia. W odróżnieniu od konieczności rejestracji drona i siebie, jako operator drona, nie musisz zgłaszać wszystkich przelotów, szczególnie w kategorii otwartej.

Operacje lotów dronami w kategorii otwartej (komercyjne i niekomercyjne), szczególnie te z grupy niskiego ryzyka nie muszą być zgłaszane. Zgłoszenia musisz dokonać, jeśli planujesz lot dronem w odległości więcej niż 120 m i poza zasięgiem wzroku i przede wszystkim, kiedy chcesz wykonać lot w kategorii szczególnej.

Ile kosztuje rejestracja drona?

Koszt rejestracji konkretnego drona kosztuje tyle, ile zajmie Ci szybka rejestracja na platformie urzędu lotnictwa cywilnego. Po założeniu profilu pilota możesz bezpłatnie zarejestrować swoje urządzenie.

Czy można latać dronem bez licencji?

Tak, można latać dronem bez licencji, natomiast każdorazowo, zanim wykonasz swój pierwszy lot, musisz założyć profil pilota i przejść kurs online na stronie urząd lotnictwa cywilnego.

Statki powietrzne spełniające warunki lotów w kategorii otwartej nie wymagają licencji, natomiast musisz zdobyć certyfikat, jeśli chcesz latać w kategorii szczególnej.

Kto to jest operator drona?

Samo posiadane urządzenia i latanie nim, czyni Cię już operatorem drona. Kategoria otwarta nie wymaga rejestracji urządzenia, natomiast jeśli łapiesz się w ramy nakładające ten obowiązek (rodzaj lotów lub ciężar drona, czy założone urządzenie rejestrujące), musisz pamiętać, że należy umieścić przydzielony numer operatora na każdym posiadanym dronie.

Latanie dronem bez numeru jest niezgodne z prawem lotniczym.

Jak wygenerować wniosek na numer operatora?

Jeśli jesteś pilotem bezzałogowego statku powietrznego i spełniasz kryterium, które obliguje Cię do rejestracji drona, to potrzebny wniosek znajdziesz na stronie urzędu lotnictwa.

Wniosek wygenerujesz online, nie wymaga do rejestracji drona żadnych kosztów, o czym przeczytasz poniżej.

Koszt rejestracji operatora drona

Podobnie, jak w przypadku rejestracji samego drona, jeśli chcesz zarejestrować się, jako operator, nie poniesiesz żadnych opłat związanych z tym procesem.

Jak zdobyć uprawnienia na drona?

Aby zdobyć uprawnienia na drona i być operatorem bezzałogowych statków powietrznych, musisz przejść szkolenia na stronie urzędu lotnictwa, a później krótki egzamin. Procedura ta tyczy się latania dronem w kategorii otwartej A1, A2, A3.

Szkolenie umożliwiające latanie dronami w kategorii szczególnej wymaga już szkolenia UAVO, zdania egzaminu online, a także testów praktycznych.

Urząd Lotnictwa Cywilnego

Wszelkie formalności dotyczące rejestracji dronów, czy też pilotów i operatorów bezzałogowych statków powietrznych załatwisz online na stronie urzędu lotnictwa.

Jest to bardzo duże ułatwienie, ponieważ odbywając szkolenie na operatora dronów, możesz jednocześnie wypełnić wniosek, a także wydrukować wszystkie dokumenty i to w jednym miejscu.

Zobacz, jakie jeszcze usługi możesz zrealizować na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego

Na stronie urzędu dostępne są szczegółowe informacje prawne, dotyczące kryteriów latania dronami, a także przepisów dotyczących całej Unii Europejskiej.

Poza możliwością rejestracji drona, a także założenia profilu pilota, możesz także podejść do egzaminu, jak i znaleźć kontakt do klubów i stowarzyszeń modelarskich, gdzie spotkasz ludzi podzielających Twoją pasję.