ZZP Holandia w pigułce

Mężczyźni podają sobie dłonie na przywitanie

Artykuł partnera.

Praca w Holandii cieszy się dużą popularnością wśród polskich fachowców, którzy w kraju nie mogą liczyć na wysokie zarobki. Wiele osób, które pracują w Holandii od dłuższego czasu i zdążyły poznać specyfikę rynku pracy, decyduje się na przejście na ZZP, czyli własną działalność. Jak zacząć pracę na własny rachunek? Z jakimi kosztami wiąże się prowadzenie firmy w Holandii? Warto poznać zarówno zalety, jak i wady takiego rozwiązania.

Co to jest ZZP?

ZZP w Holandii jest odpowiednikiem polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. Skrót ZZP oznacza Zelfstandige Zonder Personeel, czyli samozatrudnienie bez pracowników. Osoba korzystająca z takiej formy zatrudnienia pracuje więc bezpośrednio dla swoich klientów i się z nimi rozlicza. Poziom zarobków i zadowolenia z pracy w dużym stopniu zależy od tego, jak dobrze znamy lokalny rynek i jego specyfikę, a także jak wiele mamy kontaktów w branży. Z pewnością nie jest to dobre rozwiązanie dla osób początkujących, które dopiero stawiają pierwsze kroki w swoim zawodzie lub niedawno przyjechały do pracy w Holandii. Opcję tę powinni natomiast rozważyć fachowcy, którzy mają już wiedzę, doświadczenie, zdążyli poznać rynek, ceny, pobyt na dane usługi, a także wiedzą, gdzie szukać potencjalnych klientów. Samozatrudnienie, bez względu na to, w jakim kraju ma miejsce, zawsze wymaga dobrego biznesplanu, oceny sytuacji na rynku, a także dobrej analizy zysków i kosztów. Przed założeniem działalności trzeba mieć bowiem pewność, że będzie przynosiła zyski i po prostu się opłacała.

Warunki, jakie trzeba spełnić na ZZP

Osoby, które chcą pracować na ZZP w Holandii, muszą zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w tej formie działalności. Trzeba bowiem spełnić kilka warunków, aby w ogóle być zakwalifikowanym do ZZP. Konieczne jest posiadanie konta w banku, które służy do ewidencji wszystkich firmowych rozliczeń finansowych. Niezbędne jest również prowadzenie księgowości. Kolejnym istotnym aspektem jest roczna praca w wymiarze co najmniej 1225 godzin w zakresie danej działalności. W tym czasie należy wykonywać usługi dla co najmniej trzech różnych klientów. Osoby działające na ZZP są również zobowiązane do prowadzenia jakiejkolwiek formy marketingu. Nie muszą to być rozbudowane i szeroko rozbudowane działania – wystarczy ogłoszenie w sieci lub posiadanie wizytówek.

Jak założyć ZZP w Holandii?

Rejestracja działalności na ZZP odbywa się w Kamer von Koophandel. Jest to Holenderska Izba Handlowo-Przemysłowa, która prowadzi rejestrację przedsiębiorców. Przez stronę internetową KvK należy elektronicznie umówić się na spotkanie rejestracyjne. Trzeba stawić się na nie ze wszystkimi informacjami dotyczącymi planowanej działalności. Przydatne będą takie dane, jak nazwa działalności, branża, w której planujemy działać, a także lista oferowanych usług. Konieczne jest również posiadanie kompletu dokumentów związanych z pobytem w Holandii. Wszystkie dane muszą być możliwie świeże – żaden dokument nie może być starszy niż miesiąc. Osoby, które nie czują się na siłach, aby w języku niderlandzkim załatwić wszystkie formalności, powinny zabrać ze sobą tłumacza lub osobę, która dobrze zna język. Wszystkie procedury odbywają się bowiem w języku niderlandzkim. Po dopełnieniu wszystkich formalności, osoba, która otwiera ZZP będzie miała wyznaczony termin na pozostałe czynności, takie jak otwarcie konta, aktywacja numeru VAT czy wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Nie warto jednak czekać na ostatnią chwilę – najlepiej od razu dopełnić wszystkie formalności.

Koszty założenia ZZP i podatki w Holandii

Otwarcie ZZP w Holandii wiąże się z dodatkowymi kosztami, są one jednak różne w zależności od konkretnego przypadku i potrzeb. Koszt skompletowania dokumentów to około 50 euro. Rejestracja firmy kosztuje 70 euro, a uzyskanie numeru VAR 150 euro. Jeśli ktoś chce skorzystać z pomocy tłumacza, musi liczyć się z dodatkowym wydatkiem około 75 euro za godzinę.

Osoby zatrudnione na ZZP muszą w Holandii płacić VAT oraz podatek dochodowy. Ten drugi jest uzależniony od dochodów. Do kwoty 73031 euro rocznie stawka podatku wynosi 36,93 procent. Powyżej tego progu stawka rośnie do 49,50 procent. Każdy przedsiębiorca pracujący na ZZP musi również opłacać składkę na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, która ustalana jest procentowo – w zależności od dochodów.

Zalety i wady pracy na ZZP

Własna praca w ramach ZZP z pewnością ma sporo zalet. Przedsiębiorca ma bezpośredni wpływ na swoje zarobki, liczbę zleceń. Nie musi dzielić się wypracowanym wynagrodzeniem z pośrednikami ani pracodawcą. Może również korzystać z wielu ulg podatkowych, które nie przysługują osobom zatrudnionym u kogoś, a jedynie pracującym na ZZP. Podobnie, jak każda inna forma zatrudnienia, ZZP ma także wady. Taki sposób zarobkowania wymaga samodyscypliny, dobrej znajomości rynku, a także ciągłego poszukiwania nowych zleceń. Trzeba liczyć się z okresowymi spadkami zarobków, a bywa, że nie ma ich wcale. Zanim więc zdecydujemy się na ZZP, warto dobrze rozważyć zarówno plusy, jak i minusy.