Astygmatyzm – leczenie i korekcja wzroku

Badanie wzroku pod kontem astygmatyzmu

Astygmatyzm jest dość powszechną wadą wzroku, choć występuje rzadziej niż krótkowzroczność i dalekowzroczność, ale niesie za sobą szereg wyjątkowych konsekwencji.

Mało tego, astygmatyzm może łączyć się z powyższymi wadami wzroku co jeszcze bardziej komplikuje diagnostykę oraz korygowanie tej wady wzroku. Jeszcze przed laty był bardzo duży problem nawet z właściwym postawieniem diagnozy. Dziś jest to już proste i powszechne, a leczenie astygmatyzmu zmieniło się nie do poznania. Z korzyścią dla pacjentów. To specyficzna wada wzroku, która wynika z nieregularnego kształtu rogówki lub soczewki oka, co powoduje, że obraz nie skupia się jednostajnie na siatkówce. Z medycznego punktu widzenia, astygmatyzm powoduje, że obiekty na różnych płaszczyznach wydają się rozmazane, zniekształcone lub bardzo niewyraźne.

Jak widzi astygmatyk?

Osoba z astygmatyzmem doświadcza zaburzenia widzenia, które wpływa na kształtowanie się obrazu na siatkówce oka. W efekcie tego, obiekty mogą wydawać się zniekształcone, rozmazane lub niewyraźne. Astygmatyzm może powodować trudności w widzeniu zarówno na daleki, jak i bliski dystans. Osoby z astygmatyzmem często mają problem z odczytywaniem liter i cyfr, a tekst może być niewyraźny i zniekształcony. Dodatkowo, obiekty mogą wydawać się poziomo lub pionowo rozciągnięte, a linie proste mogą wyglądać krzywo. Często osoby z astygmatyzmem doświadczają również zmęczenia oczu, bólu głowy, trudności w koncentracji lub szybkiego męczenia się podczas czytania. Co ważne astygmatyzm często współwystępuje z innymi wadami wzroku jak chociażby krótkowzroczność lub dalekowzroczność.

Korygowanie astygmatyzmu

Korekcja astygmatyzmu może wymagać stosowania specjalnych soczewek korekcyjnych takich jak soczewki toryczne, które skorygują wadę refrakcji i umożliwią uzyskanie ostrego widzenia. Oczywiście stosować można również okulary korekcyjne, ale w wielu wypadkach to właśnie astygmatycy najbardziej lubią noszenie soczewek kontaktowych. Wada ta bowiem jest na tyle dokuczliwa, że znacznie korzystniejsze dla pacjenta jest zapewnienie sobie pełnego kąta widzenia przez cały czas.

Dowiedz się więcej na Coopervision.pl.

Inne metody leczenia astygmatyzmu

Astygmatyzm rzecz jasna również możemy leczyć operacyjnie za pomocą specjalnego lasera, który przywróci właściwy kształt naszemu oku. W niektórych przypadkach jest to w zasadzie jedyny sposób na przywrócenie normalnego widzenia dla pacjenta, choć nadal większość osób decyduje się na mniej inwazyjne metody leczenia i korygowania jak właśnie soczewki lub okulary.