Bezpieczeństwo IT w firmie – jak o nie dbać?

Bezpieczeństwo IT w firmie

Artykuł partnera.

Bezpieczeństwo IT w firmie ma ogromne znaczenie niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa oraz sektora, w jakim działa. Nowoczesne systemy informatyczne dają bardzo duże możliwości, jednak niosą ze sobą również ryzyko.

Dotyczy ono między innymi wycieku danych czy ataków hakerskich. Nie można lekceważyć takich zagrożeń. Zadbanie o bezpieczeństwo IT musi stać się dobrą praktyką każdego przedsiębiorcy.

Dlaczego odpowiednie bezpieczeństwo IT w firmie jest istotne?

Systemy informatyczne to baza działania większości firm. Nawet jeśli nie korzystają one z bardzo zaawansowanych technologii, to z pewnością używają Internetu, sieci lokalnej czy służbowego sprzętu.

Problem z bezpieczeństwem informatycznym w firmach jest dość poważny. Wiele z nich nie zatrudnia specjalistów, którzy czuwają nad szybkim reagowaniem na zagrożenia.

Sporo pracowników korzysta również ze służbowych telefonów czy laptopów w celach prywatnych. Bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie ryzyko to niesie i jak mu przeciwdziałać.

Obszary najbardziej narażone na zagrożenia informatyczne to:

  • dane – mowa o wszystkich informacjach, które są wytwarzane w firmie oraz przez nią przetwarzane. Chodzi zarówno o dane biznesowe, jak również dotyczące klientów czy pracowników,
  • systemy sieciowe – sieci WAN, LAN i WLAN,
  • aplikacje i programy wykorzystywane w codziennej pracy firmy,
  • infrastruktura IT, w tym serwery i sieci informatyczne.

To wszystko sprawia, że bezpieczeństwo IT w firmie jest dziś kwestią ważniejszą niż kiedykolwiek. Warto wiedzieć, jak o nie zadbać i jakie narzędzia mogą w tym pomóc.

Sposoby na zadbanie o bezpieczeństwo informatyczne

Trzeba wiedzieć, jak skutecznie zadbać o bezpieczeństwo IT w przedsiębiorstwie. Chodzi przede wszystkim o wdrożenie odpowiednich procedur, ale także o wykorzystanie specjalnych narzędzi. Są to między innymi systemy bezpieczeństwa dostarczane przez firmy z branży IT.

Zobacz, jak zminimalizować ryzyko informatyczne w Twojej firmie.

  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie. Jest to bardzo ważne, ponieważ jedną z funkcji aktualizacji jest reagowanie na wykryte luki w zabezpieczeniach. Aktualne programy są znacznie mniej podatne na awarie oraz ataki hakerskie.
  • Dbaj o szkolenie pracowników. Mówi się, że najsłabszym ogniwem w zabezpieczeniach systemów IT jest sam użytkownik i jest w tym sporo prawdy. Twoi pracownicy muszą wiedzieć, jak chronić się przed zagrożeniami i jakich działań unikać, wykorzystując sprzęt służbowy. Regularne szkolenia i wdrożenie odpowiednich procedur powinny być koniecznością dla zachowania bezpieczeństwa IT.
  • Szybko wykrywaj i naprawiaj luki w zabezpieczeniach. Możesz to zrobić na przykład za pomocą audytu IT przeprowadzonego przez specjalistów.
  • Zainwestuj w systemy bezpieczeństwa IT, czyli specjalne narzędzia redukujące ryzyko.

Pamiętaj, że dla eliminowania zagrożeń ważna jest zarówno świadomość pracowników, jak i wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Kto może pomóc o zadbanie bezpieczeństwa IT w firmie?

Jeśli chcesz poprawić bezpieczeństwo informatyczne w firmie, na szczęście nie musisz tego robić na własną rękę. Możesz skorzystać z szeregu narzędzi, które Ci to ułatwią.

Warto także skonsultować się z ekspertami, którzy przeprowadzą audyt oraz wskażą, jakie zagrożenia są najbardziej prawdopodobne w konkretnym przypadku.

Systemy bezpieczeństwa IT to jedno z rozwiązań, które jest polecane dla eliminacji ryzyka zarządzania systemami informatycznymi w firmach. Opierają się przede wszystkim na wykrywaniu potencjalnych zagrożeń oraz wdrażaniu metod zapobiegania ich wystąpieniu.

Zadbaj o bezpieczeństwo IT z Q4Net, specjalistą w branży systemów informatycznych. Skorzystaj ze wsparcia ekspertów, którzy uwzględnią zarówno wykorzystywane oprogramowanie, jak i sposób gromadzenia danych.

Wezmą pod uwagę także aspekt „ludzki”, czyli to, jak działają pracownicy Twojego przedsiębiorstwa. Na podstawie przeprowadzonego audytu zaproponują Ci konkretne i skuteczne rozwiązania.