Nadruk flock — tworzenie jednokolorowych napisów

Nadruk flock i tworzenie jednokolorowych napisów

Projektowanie i wykonywanie emblematów, prostych grafik i napisów możliwe jest dzięki technologii flock. To sposób na znakowanie odzieży czy innych materiałów (oprócz polaru), który zapewnia wysoką odporność na pranie czy zużycie eksploatacyjne. Chociaż ma pewne ograniczenia, to w pewnych sytuacjach jest jedynym wyborem na stworzenie oryginalnego projektu. Przekonaj się!

Czym dokładnie jest nadruk flock?

Nazwa „nadruk flock” wzięła się od folii flock, która jest niezbędna do przeprowadzania procesu drukowania. Składa się ona z dwóch warstw, z których jedna ma właściwości klejące, a druga stanowi powierzchnię pokrytą delikatnym meszkiem typu zamsz. To właśnie ta druga warstwa odpowiada za odwzorowanie wzoru widocznego na koszulce, bluzie czy kasku ochronnym. Jej grubość oscyluje w granicach 420 mikrometrów, co sprawia, że po nałożeniu jest delikatnie wyczuwalna w dotyku.

Cały proces drukowania przy pomocy folii flock odbywa się w ściśle kontrolowanych warunkach. W pierwszej kolejności konieczne jest zaprojektowanie grafiki czy napisu i wycięcie go w folii. Zanim powstanie gotowy nadruk flock konieczne jest nałożenie projektu na materiał i wygrzanie go w specjalnej prasie przy udziale wysokiej temperatury. Dopiero po tych czynnościach produkt jest gotowy do użytkowania.

Jakie zastosowanie ma nadruk flock?

Folia potrzebna do przygotowania nadruku flock jest jednokolorowa. Oznacza to, że każdy projekt i napis będzie jednokolorowy. Dlatego zastosowanie tej metody ozdabiania elementów użytkowych jest nieco ograniczone. Sprawdza się jednak doskonale, gdy liczba kolorów w projekcie nie ma znaczenia. Odwzorowanie szczegółów i jakość barw są na wysokim poziomie, co sprzyja wykonywaniu nawet niewielkich elementów. Poza tym sam nadruk flock jest możliwy do naniesienia na wielu materiałach – od naturalnych po tworzywa sztuczne.

Wysoka szczegółowość projektu jest możliwa dzięki temu, że folia tworzy ostre krawędzie. Poza tym kolory napisu lub emblematu na całej powierzchni są jednakowe. Ma to duże znaczenie w tworzeniu projektów firmowych, gdzie liczy się najwyższa trwałość i estetyka.

Jaka jest trwałość nadruku flock?

Zgrzewanie w wysokich temperaturach sprawia, że nadruki flock są odporne na promienie słoneczne, zmienne temperatury czy obecność wilgoci i detergentów. Dlatego z powodzeniem można tą technologią podpisywać odzież roboczą użytkowaną w najtrudniejszych warunkach. Co więcej, tak podpisane ubrania można z powodzeniem prać. Należy się oczywiście trzymać pewnych zasad, które mówią o czyszczeniu w niskich temperaturach i zawsze na „lewej stronie” odzieży. Nie można też przesadzać z ilością i siłą detergentów, by nie uszkodzić materiału. Jeśli użytkownik będzie stosował te wskazówki z pewnością napis flock będzie trwale widoczny.

Dla długiego eksploatowania produktów z podpisami folią flock zaleca się skorzystanie z usług firm dysponujących odpowiednimi maszynami i doświadczeniem. Dzięki temu można bez obaw zamawiać pojedyncze sztuki jak również większe serie produktowe.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.promonadruk.pl/nadruki-na-ubraniach/nadruki-na-odziezy/folia-flock/