Czujnik ruchu – poznaj ich zastosowanie i zalety

czujnik ruchu

Czujniki ruchu to niewielkie urządzenia, które coraz chętniej znajdują zastosowanie nie tylko w lokalach, ale również w warunkach domowych. Jak działają? Do czego się przydają? Jakie mają zalety? Na te oraz inne pytania znajdziesz odpowiedź w artykule. Sprawdź sam i dowiedz się, dlaczego warto wyposażyć się w nowoczesny czujnik ruchu.

Czujnik ruchu – czym jest i jak działa?

Czujnik ruchu (nazywany również detektorem) jest urządzeniem służącym do wykrywania ruchu różnego rodzaju. Sensor w razie detekcji inicjuje włączenie powiązanych urządzeń lub podzespołów takich jak np. lampa na klatce schodowe, alarm świetlny czy syrena alarmowa. Działanie czujki jest bardzo proste – różni się ono jednak w zależności od zastosowanej technologii. Na rynku dostępne są modele czujników ruchu, które wykorzystują w swoim działaniu:

 

  • PIR (Passive Infra Red) – są to czujniki podczerwieni (zwane również pasywnymi) reagujące na źródło ciepła np. człowieka, zwierzęcia czy samochodu; w razie detekcji włączają one oświetlenie; wykorzystywane są one zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków; sprawdzają się m.in. w garażach czy obiektach strzeżonych jak np. parkingi,
  • HF (High Frequency) – czujniki wysokiej częstotliwości znajdują zastosowanie głównie we wnętrzach budynków np. na klatkach schodowych; włączają one światło w momencie wykrycia ruchu odbieranego jako zaburzenie własnej fali; niektóre modele wykorzystujące technologię HF mogą niepotrzebnie reagować np. na deszcz czy ruch gałęzi,
  • Ultrasonic – są to detektory, które wysyłają ultradźwięki; są one bardzo dokładne i potrafią wykryć nawet najmniejszy ruch np. ruch dłoni na myszce czy klawiaturze; czujki te nazywane są również czujnikami aktywnymi; znajdują zastosowanie przede wszystkim w gabinetach czy biurach.

Czujniki ruchu – gdzie znajdują zastosowanie?

Detektory są podstawowym wyposażeniem systemów alarmowych. To właśnie tam od wielu lat znajdują zastosowanie – zwiększają one przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, a także odstraszają potencjalnych włamywaczy przed wejściem na teren monitorowanego obiektu. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą natychmiastowego włączenia światła oraz często dodatkowego alarmu dźwiękowego, głosowego czy świetlnego. Dlatego też najczęściej można je spotkać przy różnych budynkach publicznych jak magazyny czy banki. Czujniki ruchu coraz chętniej wybierane są również do domu – świetnie sprawdzają się nie tylko przed budynkiem np. przy drzwiach czy bramie posesji, ale również wewnątrz np. w łazience, kuchni czy przy schodach.

Duże możliwości czujek, czyli poznaj zalety detektorów ruchu

Czujniki ruchu to urządzenia o wielu możliwościach oraz zaletach, które ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Detektory czuwają nad bezpieczeństwem domowników nie tylko z punktu widzenia ewentualnych kradzieży, ale również podczas np. korzystania ze schodów. Przez automatyczne włączenie światła eliminują one skutecznie możliwość upadku lub potknięcia się o jakiś przedmiot, który mógłby znajdować się na schodach. Dlatego też użycie sensorów jest rozwiązaniem bardzo wygodnym zwłaszcza w nocy – zaopatrując się w czujniki, nie musisz szukać po omacku włącznika światła. Kolejną zaletą tych urządzeń jest fakt, że przystosowane są one do pracy, podłączenia i sterowania m.in. systemem ogrzewania, wentylacją czy klimatyzacją w domu, co z pewnością znajdzie uznanie w oczach każdego domownika.

W asortymencie sklepu znajdziesz nowoczesne sensory o dalekim zasięgu działania (nawet do 10 metrów), dzięki czemu świetnie sprawdzą się one zarówno w warunkach domowych, jak i na większych przestrzeniach.