Czy opłaca się mieć samochód elektryczny?

Ładowanie samochodu elektrycznego

Bujny rozwój motoryzacyjny w kwestii samochodów elektrycznych sprawił, że coraz szersze grono osób decyduje się na modele zasilane prądem. Jest to częsty wybór nie tylko przez osoby prywatne, ale także firmy, które decydują się na leasing takiego auta. Jakie korzyści niesie za sobą korzystanie z samochodu elektrycznego i na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Koszty eksploatacji i przeglądów

Pierwszym, a zarazem jednym z ważniejszych aspektów są koszty eksploatacji aut elektrycznych. Sama konstrukcja elektryków jest znacznie prostsza od tradycyjnych pojazdów. Prosta budowa układu napędowego, który składa się z silnika elektrycznego oraz akumulatorów jest znacznie mniej skomplikowana w porównaniu z silnikami wyposażonymi we wtrysk paliwowy, skrzynię biegów czy turbosprężarkę. Szansa na awarię któregoś z podzespołów jest dużo mniejsza, co automatycznie minimalizuje koszty użytkowania auta elektrycznego.

W samochodzie elektrycznym nie wymienia się również oleju silnikowego czy filtrów paliwa, co generuje kolejne oszczędności dla użytkownika. W przypadku elektryków wymienia się inne płyny, aczkolwiek jest to stosunkowo rzadko wykonywana czynność. Bardzo ważny jest płyn chłodzący baterię, który jednak wymienia się co 4 lata. Drugim z płynów jest olej przekładni napędowej. Jego okres wymiany określa się najczęściej po pokonaniu określonej liczby kilometrów. W większości modeli jest to aż 160 tys. km. Mniej zmartwień jest również w kwestii eksploatacji hamulców, które zużywają się znacznie wolniej niż w tradycyjnych samochodach spalinowych. 

Wielu producentów deklaruje również, że koszty przeglądu samochodów elektrycznych są o połowę niższe. To kolejna okazja na wygenerowanie oszczędności.

Koszty związane z ładowaniem

W przypadku samochodów elektrycznych, koszt ładowania jest równy kosztowi jazdy. Warto ten aspekt podzielić na dwie zasadnicze kategorie- ładowanie w warunkach domowych oraz w trasie.

Ładowanie w domu przy wykorzystaniu domowego gniazdka 230 V może zająć całkiem sporo czasu, bo nawet 30 godzin. Mimo długiego czasu ładowania akumulatora, takie rozwiązanie ma również kilka plusów. Jest to tańszy wybór i znacznie wygodniejszy. Wieczorem wystarczy podłączyć samochód do gniazdka i zostawić go na całą noc. Okres około 8-12 godzin będzie wystarczający by znacznie podładować baterie.

Sam koszt ładowania elektryka jest uzależniony od naszej ceny prądu. Dla przykładu samochód elektryczny Nissan jesteśmy w stanie naładować do pełna za około 24 zł, co jest znaczną oszczędnością względem pojazdu spalinowego. Samochody elektryczne Renault – koszt ich ładowania jest podobny. Krótko mówiąc, elektryki są znacznie tańsze pod kątem ceny „paliwa”.

W przypadku ładowania na stacjach koszty są już wyższe, jednak nadal jest to opłacalne. Gdy podłączymy auto do prądu przemiennego musimy zapłacić około 1-1,5 zł za 1 kWh. Prąd stały jest droższy, ale ładowanie jest ekspresowe i kosztuje w granicach 2-3,5 zł za 1kWh. Reasumując, podłączenie się na stacji jest droższe niż ładowanie w domu, jednakże nadal opłacalne.

 Podsumowanie

Podsumowując, samochody elektryczne to nowoczesne rozwiązanie, na które decyduje się coraz szersze grono osób. Za wyborem auta elektrycznego przemawiają przede wszystkim znacznie niższe koszty eksploatacji. Ceny przeglądów są niższe oraz możliwość wystąpienia awarii jest mniejsza. Jest to zasługą w dużej mierze prostej konstrukcji. Cena samego „tankowania” także generuje oszczędności. Najtańsza z opcji to ładowanie domowe. Nieco droższe jest korzystanie ze stacji, która mimo wyższe ceny nadal jest bezapelacyjnie tańsza niż zatankowanie tradycyjnego pojazdu.