Dobra luksusowe w Polsce – kilka słów o samochodach, nieruchomościach i biżuterii

luksusowe wnętrze

Sytuacja dóbr luksusowych w Polsce z roku na rok wygląda coraz lepiej. Prognozy wskazują, że w roku 2020 w naszym kraju liczba zamożnych Polaków może wynieść nawet 1,6 miliona osób. Cały rynek dóbr luksusowych szacowany jest na kwotę 23,9 mld zł. Wzrost pomiędzy rokiem 2017, a 2018 wynosi prawie 14%. Statystyki zaskakują, ale chyba każdy z nas odczuwa poprawę swojej sytuacji materialnej.

Luksusowe samochody

Samochody premium i luksusowe, to największy segment rynku dóbr luksusowych. Szacuje się, że w 2023 roku może osiągnąć on niemalże 26,4 mld zł. Do najpopularniejszych marek premium zaliczamy:

 • od kilku lat pierwsze miejsce zajmuje Mercedes,
 • na drugim miejscu znalazło się Audi,
 • trzecie miejsce przypisuje się BMW,
 • tuż za podium znalazło się Volvo.

Jeśli chodzi o największy wzrost sprzedaży pojazdów, to należy wyróżnić tutaj markę Jaguar, która odnotowała ponad trzykrotny wzrost rejestracji aut.

Miano lidera samochodów luksusowych przypisuje się Maserati. Dynamiczny wzrost sprzedaży, odnotowali także Ferrari i Bentley.

Samochody – powinny dawać radość i poczucie wolności

Dobra sytuacja ekonomiczna w naszym kraju, wpływa na widoczny wzrost siły nabywczej konsumentów. Siła ta ciągle rośnie, co zauważalne jest także po stronie producentów – stale podnoszących wartość nakładów na wykorzystywany podczas produkcji samochodów design i technologię.

pomarańczowe lamborghini

Źródło: pixabay.com

Luksusowe samochody nie pełnią już tylko roli dodatkowego samochodu w garażu. Są one coraz częściej wykorzystywane w codziennej jeździe. Rośnie także świadomość konsumentów, w kwestii wartości danej grupy produktów, a dowodem na to jest gotowość do zamówień, nawet tych bardzo drogich, limitowanych modeli aut, których produkcja i czas dostarczenia potrwać mogą do kilku lat. Krótkie serie i limitowane edycje są bardzo pożądane, a przy tym niejednokrotnie traktowane jako pewna forma inwestycji i lokaty pieniędzy.

Nieruchomości

Koniunktura gospodarcza i zamożność społeczeństwa w Polsce widocznie się poprawia. Wszystko to przekłada się tym samym na wzrost rynku nieruchomości luksusowych. Nie jest tajemnicą, że największa liczba ekskluzywnych rezydencji i apartamentów mieści się w stolicy. Poza Warszawą należy wspomnieć także o:

 • Trójmieście,
 • Krakowie,
 • Poznaniu,
 • Wrocławiu.

I w tych miastach rynek nieruchomości widocznie się wyróżnia.

Co decyduje o zaliczeniu nieruchomości do luksusowych?

Nieruchomości - domy na sprzedaż

Źródło: pixabay.com

Aby dana nieruchomość mogła wpisać się w grono ekskluzywnych apartamentów i rezydencji musi wyróżniać się:

 • ceną,
 • lokalizacją,
 • jakością,
 • walorami estetycznymi,
 • innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi,
 • unikatowością.

Ceny nieruchomości luksusowych w Polsce na tle innych krajów

Wydawać by się mogło, że ceny luksusowych nieruchomości nijak mają się do relatywnych zarobków i dla przeciętnego Kowalskiego nabycie apartamentu w centrum Gdańska jest czymś zupełnie niemożliwym. Jednak w porównaniu do innych dużych europejskich miast, ceny polskich nieruchomości są naprawdę niskie.

Według raportu, jaki przygotowała marka Poland Sotheby’s International Realty, stanowiąca globalną sieć pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, za metr kwadratowy rezydencji w Londynie czy Paryżu trzeba zapłacić nawet 10 razy więcej.

Ekskluzywna biżuteria, nie tylko z koralików Swarovskiego

Poza samochodami i nieruchomościami warto wyróżnić także sektor luksusowej biżuterii oraz zegarków, który z roku na rok notuje widoczne wzrosty. Kobiety pragną mieć piękną, ekskluzywną biżuterię. Dzięki zdecydowanemu wzrostowi zamożności osób mieszkających w naszym kraju, większość z nich może pozwolić sobie na wymarzony nabytek.

Trendy i potrzeby konsumenckie stale się zmieniają. Jednak większość pań niezmiennie sięga po błyszczącą biżuterię z kryształkami Swarovskiego. To bardzo wdzięczny element biżuterii, dający oczekiwany efekt całej stylizacji. Kryształki Swarovskiego zakupywane są w gotowych biżuteryjnych kompletach, jak i osobno. Dostępne na https://www.dekorynka.pl/swarovski-elements.html dają obraz tego, co pożądane w dzisiejszym świecie biżuterii.

diamenty, kryształy swarovskiego

Źródło: pixabay.com

Chęć wyróżnienia się spośród tłumu

Biżuteria, to bardzo wdzięczny dodatek kreacji. Jubilerzy coraz chętniej odwiedzani są przez „pokolenie mediów społecznościowych”, które nie szuka tradycyjnych już rozwiązań, lecz takich, które pozwolą odróżnić się od grupy rówieśników.

Luksusowa biżuteria, podobnie jak samochody i nieruchomości, to długoterminowa inwestycja, świadcząca o konsumenckiej świadomości.

Potencjał rynku dóbr luksusowych zaskakuje. Patrzmy w przyszłość z optymizmem i nie ograniczajmy się. Większość z nas, może już dziś, mieć w posiadaniu jakieś ekskluzywne dobro.