Faktoring dla firm – co warto o tym wiedzieć?

Zajmowanie się faktoringiem dla firm

Artykuł partnera.

Faktoring dla przedsiębiorców to łatwy, bezpieczny i tani sposób finansowania faktur z odroczonym terminem płatności. Zamiast czekać kilkadziesiąt dni na zapłatę, przekaż faktury firmie faktoringowej i korzystaj z pieniędzy za dostarczony towar lub wykonane usługi. Z faktoringu mogą korzystać także nowe firmy, które nie mają długiej historii działalności oraz mikroprzedsiębiorstwa.

Czy prowadzisz firmę i aby zachęcić kontrahentów do wyboru Twojej oferty, proponujesz odroczone terminy płatności? A może wcale nie chcesz odraczać terminów, ale jest to przyjęty standard w Twojej branży i chcąc pozostać konkurencyjny, musisz godzić się na takie warunki? Niezależnie od powodów, które doprowadziły do tego, że wystawiasz faktury z terminem płatności po 30, 60 albo nawet 90 dniach od dostarczanie towaru lub wykonania usługi, brak szybkiej płatności może uderzać w Twoje finanse.

Sposobem na to, aby nie dopuścić do powstania zatorów płatniczych, które mogą doprowadzić do braku płynności finansowej, jest faktoring, który pozwala na szybkie otrzymanie potrzebnych środków.

Czym jest faktoring dla firm?

Faktoring to usługa finansowa, która świadczona jest przez wyspecjalizowane firmy i niektóre banki (w przepisach określane są mianem faktora). W jej ramach przedsiębiorca, który wystawia fakturę z odroczonym terminem płatności, przedkłada ją faktorowi, który niezwłocznie wypłaca się wynikającą z faktury – po odliczeniu swojego wynagrodzenia.

Istnieją różne rodzaje faktoringu, dzięki czemu jest to usługa bardzo elastyczna i przedsiębiorca może znaleźć wariant odpowiadający jego potrzebom. Są usługi przeznaczone dla firm eksportujących i importujących, z usług nie są też wyłączone mikroprzedsiębiorstwa ani podmioty istniejące od niedawna.

Co ważne, faktoring można z powodzeniem zastosować w różnych branżach. Chętnie sięgają po niego firmy produkcyjne, transportowe i handlowe, gdyż wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest w nich często spotykaną praktyką. Działasz w innej branży? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś także skorzystał z szybkiego finansowania faktur!

Zalety i wady faktoringu dla firm

  • Firma szybko otrzymuje pieniądze z tytułu wystawionej faktury. Nie musisz czekać kilku, a nawet kilkunastu tygodni na zapłatę, a pieniądze będziesz mógł wydać na inwestycje, uregulowanie swoich zobowiązań, zamawianie towaru – zgodnie z potrzebami.
  • Szybkie finansowanie faktur powoduje, że nie grożą Ci zatory finansowe wynikające z zamrożenia wynagrodzenia. Pieniądze otrzymujesz bardzo szybko – firma faktoringowa weryfikuje fakturę i jeśli nie zauważa nic niepokojącego, wypłaca należność.
  • Nieskomplikowane procedury. Firma faktoringowa zapoznaje się z sytuacją finansową przedsiębiorstw, które chcą korzystać z finansowania faktur, ale robi to mniej drobiazgowo niż bank przed udzieleniem kredytu.
  • Faktoring nie wpływa na historię kredytową. Faktoring nie jest zobowiązaniem finansowym i nie obciąża zdolności kredytowej. Korzystanie z niego nie utrudni więc ubiegania się w przyszłości o kredyt lub inny produkt bankowy.
  • Oferta dostosowana do potrzeb. Faktoring funkcjonuje w różnych odmianach, więc usługę można dopasować do potrzeb i możliwości Twojego przedsiębiorstwa. Przykładowo, nie chcesz, żeby kontrahent dowiedział się, że korzystasz z finansowania faktur? Wybierz faktoring cichy.
  • Faktoring jest dostępny także dla nowych podmiotów gospodarczych. Finansowanie faktur nie wymaga spełnienia tak wielu warunków jak przyznanie kredytu, więc nawet niedawno powstałe firmy mogą zawrzeć umowę z firmą faktoringową.
  • Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą sobie pozwolić na wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności, więc nie spełniają oczekiwań stawianych przez część klientów. Korzystając z faktoringu, stajesz się bardziej konkurencyjny w oczach swoich kontrahentów, gdyż możesz zaakceptować wydłużony termin płatności. Doceniając ten fakt, kontrahent może zaproponować Ci lepsze warunki współpracy lub zwiększyć zamówienia.

Kiedy warto skorzystać z faktoringu?

Skorzystaj z faktoringu, jeśli wystawiasz faktury z wydłużonym terminem płatności i nie chcesz popaść w problemy finansowe. Zamrożenie wynagrodzenia na kilka lub kilkanaście tygodni oznacza, że nie będziesz mógł przeznaczyć tych pieniędzy na rozwój ani regulowanie swoich zobowiązań, więc Twoja firma będzie traciła.

Zamrożenie płatności może doprowadzić do powstania zaległości. Urząd Skarbowy i ZUS nie przyjmą tłumaczeń, że nie mogłeś zapłacić podatków i składek dlatego, że pieniądze znajdowały się wciąż u kontrahenta. Podobnie Twoi dostawcy nie przyjmą takiego tłumaczenia w razie opóźnień. Jeśli więc sam nie płacisz z odroczonym terminem, zadbaj o sprawne przepływy finansowe.

Podsumowanie

Jeśli Twoi kontrahenci korzystają z odroczonych terminów płatności, przemyśl, czy nie opłaca Ci się skorzystanie z faktoringu. Przyspieszysz przepływy finansowe i zabezpieczysz się przed zatorami płatniczymi. Z korzyści, jakie daje faktoring, korzysta coraz więcej przedsiębiorców, którzy zamiast czekać na pieniądze, chcą inwestować i rozwijać firmę. Sprawdź faktoring dla nowych firm z Flexidea i skonsultuj się z doradcami, którzy wyjaśnią, jak wyglądają procedury i pomogą wybrać ofertę odpowiadającą Twoim potrzebom.