Fumigacja palet – co to?

Kilka drewnianych palet po fumigacji stoi na sobie

Palety to produkty o ponad 50-letniej historii, na których – dosłownie i w przenośni – stoi cały spedycyjny świat. W Polsce najpopularniejszą paletą jest ta o wymiarach europejskich, sygnowana niewielkim logotypem „EUR” na jednej ze stron. Ma wymiary 120 x 80 cm i może wytrzymać obciążenie statyczne równe 1500 kg. Niestety drewno, jako materiał stricte naturalny, jest podatny na działanie insektów, które mogą w niektórych sytuacjach znacznie obniżyć nośność materiału oraz rozprzestrzeniać choroby i niszczyć ładunki, szczególnie te spożywcze, chemiczne i wiele innych. Jak im zapobiegać? Wykorzystać proces fumigacji lub przejść na stosowanie palet z innych materiałów.

Fumigacja – proces, o którym nie można zapominać

Fumigacją nazywamy proces mechanicznego, chemicznego lub termicznego usuwania szkodników z drewnianych palet. Proces ten służy głównie zablokowaniu swobodnego przepływu insektów pomiędzy krajami i jest niezwykle precyzyjnie pilnowany wśród władz wszystkich państw przyjmujących towar importowany. Obecnie jedyną formą fumigacji dopuszczalną na terenie w zasadzie wszystkich państw jest HT – Heat Treatment, która polega na rozgrzaniu drewnianej palety do temperatury niespełna 65°C. Każda paleta poddana temu procesowi musi zostać oznaczona w prawidłowy sposób – to jedyny sposób jej dotarcia na drugą stronę granicy większości państw z całego globu. 

Tylko czy naprawdę? Jak się okazuje – nie. Na rynku znajdziemy także rozwiązania, które nie wymagają fumigacji. To palety papierowe – nie są objęte tym obowiązkiem i nie wymagają kosztownego przygotowania dokumentacji, tym samym mają niższą cenę, lecz podobne parametry techniczne – poza znacznie niższą masą. W efekcie stanowią korzystniejszy finansowo wybór, który może w przystępny sposób wpłynąć na wartość całego transportu.

Czy palety odporne na insekty nie wymagają fumigacji?

Tak – palety, które wedle obecnego prawa nie wymagają fumigacji, można przesyłać pomiędzy różnymi krajami bez żadnych ograniczeń. Dotyczy to głównie palet papierowych (tekturowych), które to są zdjęte z tego obowiązku, zatem stanowią obecnie coraz częstsze rozwiązanie w działaniach logistycznych. Są tanie w zakupie, lecz bardzo trwałe – mogą wytrzymać nawet 1 000 kg obciążenia statycznego przy wadze równej 4 kg. Co więcej – są także ekologiczne, gdyż powstają z materiałów poddanych wcześniej recyklingowi, zatem ich wykorzystanie nie wpływa na pogorszenie śladu węglowego danej firmy. Ponadto palety tekturowe nie mają drzazg oraz gwoździ i innych charakterystycznych zanieczyszczeń spotykanych w paletach drewnianych.

Materiał ten ze względu na niską wagę, wysoką wytrzymałość oraz brak wpływu na środowisko naturalne powoli, lecz sukcesywnie, wypiera tradycyjne drewno. I bardzo dobrze – każda firma transportowa, chcąc obniżyć obłożenie swojego taboru artykułami nieprzeznaczonymi do dalszej obróbki i odsprzedaży, powinna przejść z tradycyjnych europalet drewnianych na rzecz tych znacznie nowocześniejszych.

Materiał zewnętrzny.