Jak długo trwa kontrakt opiekunki seniora w Niemczech?

Opiekowanie się seniorem w Niemczech

Artykuł partnera.

Długość kontraktu to jedna z największych obaw opiekunek osób starszych wyjeżdżających do Niemiec. Obawiają się one, że kilku miesięczny pobyt za zachodnią granicą utrudni im odwiedziny u rodziny i najbliższych. Czy tak jest w rzeczywistości? Ile trwa kontrakt opiekunki seniora w Niemczech?

Ile trwa kontrakt opiekunki seniora w Niemczech?

To, na ile zostanie podpisana umowa między opiekunką seniora a agencją pośrednictwa pracy, jest kwestią indywidualną. Zazwyczaj długość kontraktu określana jest już w ogłoszeniu rekrutacyjnym, a dokładny czas pracy omawiany w czasie rozmowy i ustalania dokładnych warunków. Praca w opiece w Niemczech zazwyczaj jednak nie jest krótsza niż 2 miesiące. Na opieka.felizajob.pl spotkać można się też z ofertami, które można przedłużyć na kolejne miesiące, a nawet lata.

Nie oznacza to jednak, że w czasie trwania kontraktu opiekunka nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego. Jego długość zapisana jest w umowie. W przypadkach nadzwyczajnych sytuacji opiekunka może też zgłosić agencji pracy konieczność szybkiego powrotu do kraju. W wielu przypadkach organizowane jest wtedy ekspresowe zastępstwo i powrót możliwy jest w ciągu 48-72 godzin, a nawet szybciej.

Opieka nad seniorem

Ile trwa wyjazd opiekunki na zastępstwo do Niemiec?

Wiele agencji pośrednictwa pracy pokonuje nie tylko długotrwałe współprace, ale też krótkie kontrakty. Korzystają z nich głównie osoby chcące pracować na tzw. zastępstwo. Ich zadanie polega na tym, aby przez krótki czas zastąpić zatrudnioną na etacie opiekunkę, która np. zachorowała lub wyjechała na urlop. Kontrakty dla opiekunek na zastępstwo są więc krótkie. Ile wynoszą? To znowu jest kwestia do indywidualnego ustalenia. Najczęściej ok. 2 tygodnie, jednak zdarzają się i wyjazdy krótsze (na kilka dni) i dłuższe (na miesiąc).

Opieka nad seniorem

Jak długo pracuje opiekunka seniora w Niemczech?

Opiekunka seniora w Niemczech ze swoim podopiecznym przebywa przez całą dobę. Specyfika zatrudnienia wymaga, aby mieszkała ona w jego domu lub mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że jest ona zobowiązana do zajmowania się seniorem 24 godziny na dobę. Wg niemieckiego prawa pracy opiekunka może pracować 38,5h przez 6 dni w tygodniu. Oznacza to, że 1 dzień ma wolny od pracy.  Może ona go wykorzystać w dowolny sposób – na zakupy, odpoczynek, spotkanie ze znajomymi, rozmowy z rodziną w Polsce.

W przypadku trudności z uzyskaniem wolnego lub nakładaniem na opiekunkę obowiązków wychodzących poza umowę ta powinna kontaktować się z agencją, przez którą jest zatrudniona. Dedykowany jej koordynator pomoże rozwiązać problem i ustalić szczegóły wolnego czasu. Ten bowiem jest niezbędny do regeneracji sił i psychicznego odpoczynku.