Jak doceniać pracowników? Nowoczesne usługi dla biznesu

Motywowanie pracownika w pracy

Artykuł partnera.

Motywowanie pracowników to element o wyjątkowym znaczeniu dla każdej firmy, ponieważ pozwala na zwiększenie efektywności pracy, a tym samym skuteczne zrealizowanie celów biznesowych. Motywacja nie musi przybierać tylko formy pieniężnej. Dla wielu pracowników równie istotne, a czasem nawet ważniejsze, jest motywowanie pozapłacowe, np. za pomocą z pozoru zwykłego doceniania. Jak zatem doceniać pracowników i kiedy warto skorzystać ze wsparcia w postaci usługi dla firm? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Motywacja pozytywna a motywacja negatywna – różnice

W uporządkowaniu znaczenia motywacji i kojarzonych z nią wartości pomagają podziały, np. na motywację pozytywną i motywację negatywną. Już brzmienie słów motywacja pozytywna wywołuje w nas przyjemne wrażenia i z podobnie korzystnymi doświadczeniami wiąże się jej znaczenie. Otóż motywacja pozytywna polega przede wszystkim na stwarzaniu warunków, które pozwalają pracownikom się rozwijać i spełniać indywidualne cele. Kiedy oczekiwania pracodawcy zostaną spełnione, pracownik w zależności od swoich potrzeb może liczyć na docenienie w postaci zagranicznego wyjazdu, wyższego stanowiska, lepszych zarobków – tego wszystkiego, co pozwoli mu rozwinąć skrzydła i poczuć szczerą satysfakcję z pracy.

Jak można zdefiniować motywację negatywną? W tym przypadku pozytywne doświadczenia zostają zastępowane trudniejszymi emocjami, posiadającymi ciemną stronę. Mowa o silnym lęku, stale odczuwanym strachu, poczuciu zagrożenia. Odbierając pracownikom pewność i bezpieczeństwo (np. poprzez groźby zmniejszenia wynagrodzenia, nagany i przesunięcia na mniej prestiżowe stanowisko), pracodawca chce pobudzić ich do pracy oraz wydajniejszego wykonywania obowiązków. W dłuższej perspektywie czasowej otrzymuje on przeciwny efekt do zamierzonego – zamiast wzmocnionych chęci do działania obserwuje wypalenie, knucie i niezdrową rywalizację swojego zespołu.

Docenianie pracowników – jaki system wprowadzić?

Można odnieść wrażenie, że docenianie pracowników powinno przybierać charakter w dużej mierze spersonalizowany, skrojony na miarę indywidualnych potrzeb. Jak jednak zachować taką indywidualność w firmie zatrudniającej naprawdę wielu pracowników? Warto wówczas skorzystać ze wsparcia w postaci gotowej usługi dla biznesu, w tym usługi motywacyjnej. Kompleksowe usługi motywacyjne proponowane przez Sodexo obejmują wiele rozwiązań, które łatwo można dostosować do preferencji poszczególnych pracowników i zespołu. Mowa np. o kartach podarunkowych, kuponach żywieniowych, platformach motywacyjnych.

Kompleksowe, nowoczesne usługi motywacyjne

Zapraszamy do odwiedzenia strony Sodexo i do zapoznania się z kompleksowymi usługami opracowanymi przez specjalistów dla zmieniającego się świata biznesu. Korzystając z tych nowoczesnych rozwiązań: zyskujesz skuteczne rozwiązania motywacyjne, optymalizujesz koszty i współpracujesz z partnerem, na którego możesz liczyć w każdej sytuacji.

Przejdź teraz do strony Sodexo, dowiedz się więcej o facility managment i poznaj wszelkie usługi z tego obszaru dedykowane właścicielom firm.