Jak działa księgowość online dla firm?

Księgowość online dla firmy

Artykuł sponsorowany.

Księgowość internetowa w ostatnich latach zyskała duże grono zwolenników wśród przedsiębiorców, którym zależy na ułatwianiu skomplikowanych i żmudnych procesów. Zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą powtarzalne i regularne czynności, taka usługa pozwala uprościć procedury i skupić się na tym, co jest kluczowe dla działania firmy. Wygodą jest także możliwość wystawiania faktur czy generowania druków z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, a także stały dostęp do skanów, co pozwala na bieżąco rozwiązywać problemy. Jednocześnie masz po swojej stronie zespół księgowych biura rachunkowego, które sprawuje opiekę nad działaniem programu. Dowiedz się więcej o tym, jak działa księgowość internetowa i dlaczego to dobre rozwiązanie.

Czy jest księgowość online dla firm?

Wykorzystywany do prowadzenia księgowości online system może mieć różne funkcje w zależności od tego, w co został wyposażony przez dostawcę. Udostępnia go wybrane biuro rachunkowe w ramach swego rodzaju abonamentu. Usługa pozwala najczęściej na wystawianie faktur oraz umożliwia elektroniczny obieg dokumentów. Można w ten sposób także tworzyć deklaracje podatkowe i inne dokumenty niezbędne do rozliczeń z fiskusem. Oferowane usługi z zakresu księgowości mogą być uzupełnione o funkcje związane ze składkami ZUS czy obsługą kadr i płac. Zależy to w dużej mierze od tego, w jaki sposób działa dany program księgowy.

Jednocześnie wciąż masz dostęp do obsługi biura księgowego. Księgowość online obejmuje także usługi księgowe, do których niezbędna jest fachowa wiedza i kontrola specjalisty. Sprawne oko zauważy ewentualne niedociągnięcia i dokona korekty.

Czym różni się od tradycyjnej księgowości?

Od tradycyjnego biura rachunkowego księgowość internetowa różni się przede wszystkim całkowicie zdalną formą. Nie ma potrzeby zanoszenia dokumentów do biura, wystarczy wgrywanie ich skanów do systemu. Masz dostęp do wszystkich niezbędnych informacji za pośrednictwem programu także wtedy, gdy będziesz z dala od firmy.

Zalety księgowości online

Prowadzenie firmy wymaga gromadzenia dokumentacji i wystawiania różnych druków. Możesz to robić online, posługując się programem — nie musisz z każdą sprawą udawać się do biura. Księgowość online:

  • jest znacznie prostsza niż samodzielne prowadzenie księgowości i pozwala się skupić na tym, w czym dane przedsiębiorstwo się specjalizuje;
  • nie wymaga śledzenia nowych przepisów — są automatycznie wgrywane do systemu;
  • pozwala zredukować koszty prowadzenia działalności z zachowaniem kompletności dokumentacji;
  • wciąż obejmuje fachowe wsparcie — biuro rachunkowe pomoże Ci w razie problemów i będzie prowadziło nadzór nad Twoją dokumentacją.

Ze względu na te powody wiele przedsiębiorców decyduje się wybrać księgowość online zamiast usług tradycyjnych, a także prób samodzielnego prowadzenia księgowości, które wiąże się z dużym ryzykiem chaosu i jest po prostu uciążliwe.

Dla jakich firm księgowość online to dobre rozwiązanie?

Księgowość internetowa jest dobrym wyborem dla początkujących przedsiębiorców, działalności jednoosobowych czy małych i średnich firm. Nie potrzebują one dedykowane księgowego, ale w ich codziennym funkcjonowaniu potrzebne są różne dokumenty. Plusem jest tu na przykład proste fakturowanie, czyli szybkie pobieranie danych klienta z pomocą NIP-u, generowanie deklaracji, księga przychodów i rozchodów czy obliczanie składek ZUS.

Czy księgowość online jest bezpieczna?

Warto mieć na uwadze, że księgowość online projektowana jest w trosce o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Profesjonalne biura rachunkowe współpracują z programistami, którzy troszczą się o bezpieczeństwo systemu tak, by wrażliwych danych nie można było przechwycić.

JB Solutions — księgowość online dla Ciebie

JB Solutions proponuje kompleksowe usługi księgowości internetowej obejmujące zarówno program do wystawiania faktur i obiegu dokumentów, jak i wsparcie specjalistów. Oferta zawiera także przypomnienia o terminach płatności, optymalizację podatkową i pomoc w obsłudze kadrowo-płacowej. Ważnym dodatkiem może być zdalna reprezentacja przed US. Zakres ten ustala się indywidualnie. Taki pakiet zaspokoi potrzeby MŚP i pozwoli przedsiębiorcom skupić się na biznesie, a nie formalnościach.