Pogmatwany świat ubezpieczeń

mężczyzna z teczka idzie ulicą

Świat ubezpieczeń jest bardzo skomplikowany, ciężko jest się w nim odnaleźć, więc w tym artykule postaramy się wam nieco go przybliżyć.

Zacznijmy od podstaw, czym jest ubezpieczenie?

Najprościej mówiąc jest to umowny obowiązek dokonania świadczeń, przez ubezpieczyciela na rzecz ubezpieczonego. Świadczenia te wypłacane są na wypadek, gdy powstanie zdarzenie, czy sytuacja, która jest określona w umowie ubezpieczenia. Zdarzenie to może występować w życiu, zdrowiu lub mieniu (czyli przedmiotach, samochodach, mieszkaniach i tak dalej) ubezpieczonego. Ubezpieczyciel realizuje swój obowiązek poprzez wypłatę odszkodowań, czy świadczeń. Wypłacane są one z funduszu, który tworzony jest ze składek wnoszonych przez ubezpieczonego, bądź ubezpieczonych. Umowa o ubezpieczenie uregulowana została w Kodeksie cywilnym.

Jako, że już wiemy co to są ubezpieczenia, to wyjaśnijmy sobie jak się dzielą. Podstawowy podział ubezpieczeń dotyczy i wyodrębnia dwa systemy. Ubezpieczenia społeczne (czyli takie regulowane przez normy prawa publicznego) oraz gospodarcze (regulowane przez normy prawa prywatnego). Nie jest to jedyny podział ubezpieczeń. Możemy je podzielić według czterech kryteriów. Podmiot ubezpieczenia (na przykład detaliczne czy korporacyjne), przedmiot ubezpieczenia (czyli osobowe, majątkowe), długość stosunku ubezpieczenia (ubezpieczenia krótko i długo terminowe) oraz stopień swobody w zakresie nawiązywania stosunku ubezpieczeń (tutaj wyróżniamy ubezpieczenia obowiązkowe, czyli na przykład ubezpieczenie samochodu przez kierowcę i dobrowolne). Każdy z tych podziałów ma w sobie podpodziały. Dostępnych jest wiele rodzajów ubezpieczeń, każde dopasowane do innych potrzeb, czy to biznesów czy prywatnych klientów.

Ciężko jest w tym wszystkim się odnaleźć bez żadnej wiedzy, czy doświadczenia. Z tego właśnie powodu powstał broker ubezpieczeniowy, który zajmuje się dobraniem ubezpieczenia dla swojego klienta. Reprezentuje on interesy swoich klientów służąc jako pośrednik pomiędzy nim a ubezpieczalnią. Jest on wynagradzany poprzez honorarium, bądź tak jak w Polsce, przez tak zwany kurtaż brokerski, który doliczany jest do składki ubezpieczenia w zawartej umowie, bądź jest w niej zawarty. Broker ma obowiązek poinformować klienta o swojej formie wynagrodzenia, a fakt, że pracuje on dla swojego klienta, a nie dla stowarzyszenia ubezpieczeniowego sprawia, że między brokerem a klientem powstaje zaufanie.