Jak przywrócić firmie płynność finansową?

Dwie osoby w firmie zajmują się przywróceniem płynności finansowej firmy

Artykuł partnera.

Brak płynności finansowej to problem, z którym zmaga się wielu przedsiębiorców. Warto reagować od razu – kiedy tylko pojawią się jakiekolwiek trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań. Niestety, z czasem problemy takie mogą się nawarstwiać, prowadząc do niebezpiecznych zatorów płatniczych czy do większych kłopotów finansowych. Koniecznie sprawdź, jak przywrócić firmie płynność finansową. Restrukturyzacja firmy może być jednym z rozwiązań.

Na czym polega restrukturyzacja firmy?

Restrukturyzacja firmy jest rozwiązaniem, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy zmagający się z trudnościami finansowymi – przede wszystkim z zadłużeniem. Niestety, w wielu przypadkach osoby, które prowadzą firmę, stają przed koniecznością skorzystania z zewnętrznych źródeł finansowania. Nie zawsze jednak tego typu zobowiązania udaje się spłacić w terminie. Kiedy w firmowej kasie brakuje pieniędzy na spłatę długów, sytuacja staje się bardzo poważna.

Nie zawsze jednak jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie bankructwa. O wiele lepszym wyborem może być restrukturyzacja firmy. Postępowanie restrukturyzacyjne pozwala na przebudowę struktury firmy, a także na zawarcie układu z wierzycielami. Układ taki zakłada zazwyczaj częściowe umorzenie zobowiązań oraz rozłożenie ich spłaty wedle nowego harmonogramu. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie odpowiednich rozwiązań oraz stworzenie planu spłaty zobowiązań, który będzie w pełni wykonalny dla przedsiębiorcy. I co najważniejsze – planu, który pozwoli na sprawne wyjście z zadłużenia, a tym samym na przywrócenie firmie płynności finansowej.

Więcej informacji na temat tego, na czym polega restrukturyzacja firmy, znajdziesz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/na-czym-polega-restrukturyzacja-firmy/

Restrukturyzacja firmy – od czego zacząć?

Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zdecydować się na restrukturyzację firmy, w pierwszej kolejności powinni znaleźć odpowiednie wsparcie prawne. Pomoc doświadczonego w zakresie restrukturyzacji prawnika pozwoli na sprawne przeprowadzenie całego postępowania. Jednocześnie umożliwi wypracowanie rozwiązań, które będą korzystne zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla wierzycieli. Kluczowe jest bowiem znalezienie porozumienia w zakresie tego, w jaki sposób ma wyglądać dalsza spłata zobowiązań, aby każda ze stron była w stanie zaakceptować taki układ.

Proces restrukturyzacji rozpoczyna się od wnikliwej analizy sytuacji finansowej firmy. W następnych krokach planuje się i wdraża rozwiązania, które mają na celu przywrócenie firmie płynności finansowej. Czasami następuje konwersja zadłużenia, na przykład na udziały bądź akcje. Ważnym elementem restrukturyzacji jest również ustalenie zupełnie nowych zasad spłaty zobowiązań. Nie da się ukryć, że obniżenie comiesięcznych rat może w istotny sposób wpłynąć na kondycję finansową firmy.

Przywrócenie płynności finansowej firmy jest możliwe!

Choć w wielu przypadkach trudności finansowe – szczególnie jeśli trwają przez dłuższy czas – powodują, że przedsiębiorcy rozważają ogłoszenie upadłości, nie zawsze jest to jedyne wyjście. Bardzo często okazuje się, że odpowiednio przeprowadzone postępowanie restrukturyzacyjne firmy umożliwia wyjście z długów, a w nieco dłuższej perspektywie pozwala na przywrócenie firmie pełnej płynności finansowej. Z pewnością warto zdecydować się na takie właśnie rozwiązanie.

Dowiedz się więcej na temat restrukturyzacji firmy: https://lipinskikancelaria.pl/