Jak wydać książkę? Kilka rad dla początkujących

Kobieta w bibliotece szuka książek na półkach

W pewnym momencie życia w głowie każdego pasjonata pisania pojawia się zasadnicze pytanie: jak wydać książkę? Chęć podzielenia się ze światem przedmiotem swojej twórczości jest czymś naturalnym, lecz mogącym przysporzyć aspirującym pisarzom wiele trudności. W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na kilka podstawowych pytań, które mogą uczynić Twoją drogę wydawniczą o wiele łatwiejszą.

Modele wydawnicze – podstawowe informacje

Pierwszą decyzją, przed którą staje osobą chcącą wydać swoją książkę, jest wybór modelu wydawniczego. Wybierać można spośród kilku modeli, ale dwa są dziś w Polsce najpopularniejsze: tradycyjny oraz subsydiowany. W pierwszym z nich korektą, wydaniem oraz dystrybucją książki zajmuje się wydawnictwo. Bierze też na siebie wszystkie koszty takiego procesu. Jest to klasyczny model wydawniczy, na kanwie którego książki wydają profesjonalni pisarze.

W modelu subsydiowanym to autor inwestuje swoje własne środki, pokrywając część kosztów wydania oraz dystrybucji książki. Przez wielu droga ta uznawana jest za drogę zdecydowanie łatwiejszą – pomaga ona w znaczny sposób przyspieszyć wydanie książki (często w ogóle je umożliwia), wiąże się jednak ze pewnym ryzykiem finansowym. Nie zawsze zainwestowana suma może się zwrócić.

Decyzja debiutanta – który model wybrać?

Model tradycyjny nie bez powodu jest najpopularniejszym sposobem na wydanie książki. Zapewnia on autorowi bezpieczeństwo finansowe oraz kładzie kwestię powodzenia danej książki na barkach wydawnictwa, w którego interesie jest dystrybucja oraz promocja publikacji, prowadząca do uzyskania jak największych profitów. Model ten w niektórych kręgach uchodzi także za bardziej profesjonalny. Ryzyko, którego podejmuje się wydawca, zmusza go do krytycznego oraz dokładnego podejścia do książki, celem zapewnienia jak największej jakości dzieła. Jednak w praktyce nie zawsze się to sprawdza.

Trzeba również podkreślić, że mało który debiutant ma szansę na wydanie swojej publikacji w tradycyjny sposób – to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla autorów, posiadających już wiernych czytelników. Dla debiutantów o wiele lepszym rozwiązaniem będzie model subsydiowany. Sam proces wydania książki postępuje w nim trochę szybciej. Zdecydowanie łatwiej znaleźć również wydawnictwo, które zdecyduje się opublikować książkę początkującego pisarza.

Publikowanie książki – pierwsze kroki

Jak wydać książkę, gdy już zdecydujemy o modelu wydawniczym? Pierwszym krokiem zawsze będzie kontakt z wybranym przez autora wydawnictwem, wysłanie tekstu oraz oczekiwanie na odpowiedź. W przypadku modelu tradycyjnego czas ten może być dość długi – popularne wydawnictwa każdego dnia otrzymują dziesiątki książek. Warto wysłać swój tekst do przynajmniej kilku oficyn. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, wydawnictwo spisuje z autorem umowę, w ramach której określane są zasady wydania książki oraz następuje przekazanie praw majątkowych do tekstu. Następnie rozpoczyna się sam proces wydawniczy: korekta, składanie książki, projektowanie okładki, aż w końcu dystrybucja i promocja