Jak zadbać o funkcjonalność salonu?

Funkcjonalność salonu

Obecnie nie kuchnia, lecz salon to serce domu. Jest to centralna przestrzeń, gdzie rodzina i goście spędzają czas razem, relaksując się, rozmawiając i budując więzi. Aranżacja salonu ma kluczowe znaczenie dla atmosfery i funkcjonalności całego mieszkania. Od mebli i kolorów po oświetlenie i dodatki, każdy detal może wpłynąć na wygodę i estetykę tego ważnego pomieszczenia. Jeśli zależy Ci na funkcjonalnych rozwiązaniach w pokoju dziennych, poznaj porady dotyczące aranżacji salonu w nowoczesnym stylu.

Wydzielenie części o różnych funkcjach

W nowoczesnych salonach powszechnie łączy się kilka stref o różnych kuchniach. W niewielu współcześnie stawianych domach wydziela się odrębną małą kuchnię, jadalnię i pokój dzienny. Główny trend w budownictwie polega na łączeniu salonu z aneksem kuchennym, miejscem do spożywania posiłków, przyjmowania gości, a niekiedy również pracy i zabawy z dziećmi. Brak klasycznego podziału domu na małe pomieszczenia sprawia, że wnętrza są lepiej doświetlone i przestronne. Z domu znika wrażenie ciasnoty i zagracenia, co sprzyja relaksowi i dobremu samopoczuciu.

W salonie mierzącym nawet 50-60 m2 bez trudu wydziela się strefy o różnym przeznaczeniu. Szkło akrylowe na wymiar z powodzeniem zastępuje klasyczne ścianki działowe. Przeźroczyste lub półprzezroczyste akrylowe płyty pozwalają uzyskać efekt dobrego doświetlenia każdej części salonu. Ze szkła akrylowego można stworzyć zarówno wysokie ścianki, jak i niższe przepierzenia, które np. oddzielą część kuchenną od przestrzeni przeznaczonej na duży stół z krzesłami oraz kanapę z telewizorem.

Liczne punkty oświetleniowe

W nowoczesnym salonie powinno znaleźć się wiele różnych źródeł światła. Funkcjonalna przestrzeń jest dobrze oświetlona zarówno przez światło dzienne, jak i po zmroku, gdy włącza się lampy wiszące, stojące i ścienne. Podstawowym źródłem światła powinien być duży, wiszący żyrandol lub lampa sufitowa. Dzięki nim oświetla się centralną część salonu, w której przyjmuje się gości, spędza czas z rodziną i spożywa posiłki.

Funkcjonalność salonu

Mniejsze kinkiety lub taśmy LED sprawdzają się z kolei w części wypoczynkowej. Po ich włączeniu i wyłączeniu lampy głównej można zrelaksować się na kanapie przed telewizorem i oderwać od codziennych trosk. Duża stojąca lampa przy fotelu przydaje się z kolei miłośnikom czytania. Dzięki niej tworzy się klimatyczny kącik wypoczynkowy, który pozwala zatopić się w lekturze na wiele godzin.

W salonie można umieścić również niewielkie punkty świetlne tuż przy podłodze. Dzięki nim oświetla się drogę do wyjścia lub łazienki, co przydaje się, gdy przyjmuje się gości. Goście, którzy śpią na kanapie w salonie, nie muszą wtedy obawiać się, że potkną się o coś podczas chodzenia w ciemnościach.

Funkcjonalny aneks kuchenny z jadalnią

Łączenie salonu z aneksem kuchennym i jadalnią to powszechna praktyka w nowoczesnym budownictwie. Funkcjonalny aneks w takim układzie pomieszczeń powinien uwzględniać możliwość szybkiego uporządkowania przestrzeni i schowania wszystkich zapasów. W pomieszczeniu, do którego wchodzą goście i służącym do wypoczynku, powinno się dbać o czystość i unikać zagracenia. W przeciwnym razie salon będzie mało przyjazny.

Aneks kuchenny z jadalnią powinien również uwzględniać liczbę domowników. Dla każdego z nich należy przygotować miejsce przy stole, by uniknąć sytuacji, w której rodzina nie może zjeść razem posiłku z powodu braku wolnych krzeseł. Jeśli aneks oddziela od salonu bar, do baru warto dokupić kilka hakerów, które przydadzą się np. podczas szybkiego śniadania przed pracą.