Konsolidacja kredytu – kiedy warto ją rozważyć?

Małżeństwo zastanawia się nad konsolidacją kredytu

Artykuł partnera.

Posiadanie kilku zobowiązań finansowych niesie za sobą spore ryzyko. Wzrost stóp procentowych lub pogorszenie się sytuacji finansowej kredytobiorcy mogą bowiem szybko doprowadzić do utraty bieżącej płynności finansowej. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji? Dlaczego warto rozważyć konsolidację posiadanych zobowiązań?

Jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który działa analogicznie do zwykłego kredytu gotówkowego, jednak inne jest jego przeznaczenie. Zaciągany jest on w celu spłaty dotychczas posiadanych zobowiązań. Za jego pomocą można zamienić kilka posiadanych kredytów w jeden nowy. W rezultacie miesięczna rata może być niższa niż suma obecnie spłacanych rat, a dzięki temu bieżąca obsługa zobowiązań okaże się o wiele łatwiejsza.

Decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba być świadomym tego, że jego uzyskanie wymaga złożenia wniosku i jego pozytywnego rozpatrzenia. Jeśli bank z jakiegoś powodu odrzuci wniosek, wnioskujący straci szansę na skonsolidowanie posiadanych długów. Do wnioskowania o kredyt konsolidacyjny warto się tym samym odpowiednio przygotować – zapanować nad domowymi finansami i zrezygnować z produktów kredytowych, które niepotrzebnie obniżają naszą zdolność kredytową, np. z nieużywanych kart kredytowych.

Jakie zobowiązania można konsolidować?

Na kredyt konsolidacyjny decyduje się dziś wielu posiadaczy różnych zobowiązań kredytowych. Powodem takiego stanu rzeczy jest duża uniwersalność kredytów konsolidacyjnych – za ich pomocą można spłacić najróżniejsze długi. Mowa nie tylko o pożyczkach i kredytach gotówkowych, ale również o zadłużeniu na karcie kredytowej czy o limicie w koncie. Możliwa jest nawet konsolidacja kredytu hipotecznego.

Wybierając kredyty do konsolidacji, należy pamiętać o tym, by zweryfikować opłacalność takiej operacji. Zadłużenie na karcie kredytowej jest na ogół bardzo wysoko oprocentowane, więc spłata takiego kredytu jest jak najbardziej uzasadniona ekonomicznie. Konsolidowanie kredytu hipotecznego nie w każdej sytuacji będzie opłacalne – wszystko zależy od warunków danego kredytu oraz od warunków samego kredytu konsolidacyjnego.

Kiedy warto rozważyć konsolidację długów?

O konsolidacji posiadanych zobowiązań warto pomyśleć z kilku różnych względów. Przede wszystkim na uwadze należy mieć kwestie ekonomiczne. Jeśli posiadamy kredyty o wysokim oprocentowaniu lub zaciągnęliśmy je w bardzo niekorzystnym czasie, ich konsolidacja może przyczynić się do wygenerowania niemałych oszczędności.

Konsolidacja to również szansa na to, by dostosować wysokość miesięcznych obciążeń do bieżących możliwości finansowych. Jeśli nasza sytuacja finansowa w ostatnim czasie uległa pogorszeniu i nie jesteśmy już w stanie spłacać rat w dotychczasowej wysokości, kredyt konsolidacyjny może szybko zmienić ten stan rzeczy. Rozkładając spłatę zobowiązania na odpowiednio długi okres, można w dużej mierze sterować wysokością raty i dostosowywać ją do swoich potrzeb. Jedna rata zamiast kilku to również wygoda i duża oszczędność czasu.

Tekst powstał we współpracy z Grupą ANG