Zmęczenie oczu od komputera. Jak dbać o oczy pracowników?

Zmęczony mężczyzna siedzi w pracy przed swoim komputerem

Jednym z problemów, jaki należy zniwelować podczas pracy biurowej, jest ten wiążący się ze zmęczeniem oczu od komputera, a co za tym idzie – pojawiającymi się wadami wzroku. Okazuje się jednak, że z tego rodzaju negatywnymi czynnikami można skutecznie walczyć, wykorzystując w tym celu właściwe nawyki pracy oraz wyposażenie i aranżację biurowej przestrzeni. Dowiedz się, jak rozpoznawać objawy zmęczonych oczu i im zapobiegać.

Czym jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego jest typowy dla pracowników biurowych, którzy swoje zawodowe obowiązki wykonują przed ekranem komputera. Niewyraźne widzenie, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie, świąd, nadmierne łzawienie, ból oczu, a nawet nadwrażliwość na ostre światło, to najczęściej występujące objawy syndromu. Pojawiają się one w wyniku obniżenia częstotliwości mrugania, ponieważ praca przed komputerem charakteryzuje się najczęściej stałym wpatrywaniem w jeden punkt monitora.

Objawy zmęczenia oczu u pracowników:

  • niewyraźne widzenie,
  • zespół suchego oka,
  • wrażliwość na ostre światło,
  • zaczerwienienie gałek ocznych,
  • pieczenie i świąd powiek,
  • nadmierne łzawienie,
  • uczucie kłucia w oku,
  • ból oczu,
  • migrenowy ból głowy.

To najczęściej pojawiające się objawy, jakie dają zmęczone oczy. Pracownik biurowy powinien zgłosić się lekarza, jeśli występują one nieprzerwanie od kilku tygodni, nasilają się albo kiedy dostępne bez recepty krople do oczu nie przynoszą ulgi.

Jak zmęczenie oczu wpływa na efektywność pracy?

Nie tylko ból oczu od komputera wpływa niekorzystnie na efektywność i wydajność pracy zatrudnionego. Wszelkie objawy zmęczonych oczu trzeba zwalczać, ponieważ zawsze stwarzają dyskomfort, pogarszają samopoczucie, rozpraszają, negatywnie wpływają na koncentrację uwagi, a nierzadko również utrudniają normalne funkcjonowanie i sprawne wykonywanie zawodowych obowiązków.

Jak walczyć z efektem zmęczonych oczu od komputera?

Z efektem zmęczonych oczu można skutecznie walczyć. W tym celu należy zmienić warunki pracy biurowej, a sam pracownik powinien zadbać o zmianę nawyków oraz zaopatrzenie w niezbędne akcesoria, jak okulary ochronne do pracy przy komputerze.

Okulary ochronne

Jeśli pracownik nie boryka się z wadą wzroku, dobrym wyborem będą okulary ochronne, które posiadają powłokę antyrefleksyjną i zatrzymują promieniowanie elektromagnetyczne. Co istotne, okulary korekcyjne czy te ochronne powinny być zawsze dobierane indywidualnie. Nie ma jednak wątpliwości, że ich stosowanie pozwala nie tylko odbijać światło niebiesko-fioletowe, ale zapobiega również uczuciu zmęczonych oczu, dzięki czemu komfort pracy jest większy.

Odpowiednie ustawienie odległości i wysokości biurka

Na zmęczenie oczu wpływ ma jakość stanowiska pracy. Szczególną uwagę powinno zwracać się na blat biurka, odległość monitora komputera od jego krawędzi powinna wynosić co najmniej 60 centymetrów. Równie ważna jest także pozycja pracy, blat standardowo umieszcza się na wysokości 75 cm, aby pracownik mógł swobodnie układać ręce, a jego nogi nie dotykały mebla.

Strefa relaksu w biurze

Zgodnie z przyjętymi normami każdemu pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy na jedną godzinę pracy przed ekranem komputera. Warto ten czas wykorzystać na relaks. Właśnie dlatego w strefie odpoczynku dobrze jest ustawić miękki fotel biurowy, na którym zatrudniony może odprężyć się z zamkniętymi oczami i w pozycji nawet półleżącej.

Przerwy w pracy zgodnie z zasadą 20-20-20

Zasada 20-20-20 przyszła do nas z USA i jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych, patrząc na realizację przerw w pracy biurowej. Aby zniwelować uczucie zmęczonych oczu, po każdych 20 minutach pracy przed ekranem komputera należy zrobić 20 sekund przerwy, patrząc w dal na obiekty, które są oddalone o 20 stóp, czyli mniej więcej o 6 metrów.