Laptopy poleasingowe – czy warto je kupić?

mężczyzna siedzący przed laptopem, przy biurku, obok jest doniczka z kwiatem

Dobrej klasy laptop to obecnie sprzęt niezbędny w niemal każdym domu. Profesjonalny sprzęt bywa jednak bardzo drogi. Co więc zrobić, jeśli szukasz dobrego notebooka w korzystnej cenie? Rozwiązaniem mogą się okazać laptopy poleasingowe. Czy warto je zakupić? Sprawdź zalety i wady tego rozwiązania.

Korzyści wynikające z zakupu laptopów poleasingowych

Laptopy poleasingowe mają dwie podstawowe zalety: dobre parametry techniczne oraz korzystną cenę. Warto podkreślić bardzo dobry stosunek jakości sprzętu (czyli świetnych parametrów technicznych) do ceny. Zazwyczaj wspomniane parametry w komputerach poleasingowych są lepsze niż podobne wartości w sprzęcie dostępnym na rynku w tej samej lub zbliżonej cenie. Nie wydając wiele, można więc otrzymać dobry komputer ze znakomitej jakości kartą graficzną, pojemnym dyskiem twardym oraz wydajnym procesorem. Zaletą jest też wiek sprzętów. Zwykle laptopy tego rodzaju nie mają więcej niż 2 lat. Są więc względnie nowym sprzętem, co przekłada się na dobry stan urządzeń.

Co istotne, przed wydaniem urządzenia nowemu klientowi, sprzęt zawsze przechodzi proces regeneracji, w czasie którego eliminowane są wszystkie ewentualne błędy lub usterki. Wybierając więc komputery poleasingowe, można mieć pewność, że trafią one do nowego właściciela w świetnym stanie, który nie ustępuje wiele urządzeniom wprost z salonów komputerowych. Ponadto laptopy są objęte gwarancją, zupełnie jak urządzenia nowe. Długość gwarancji jest różna – zazwyczaj wynosi ona rok lub nawet dwa lata.

Czy laptopy poleasingowe mają wady?

Tak jak każdy rodzaj sprzętu, również laptopy poleasingowe mają pewne wady. Można do nich zaliczyć przede wszystkim te związane z estetyką produktu. Jako że sprzęty były używane, często mają widoczne ślady eksploatacji, takie jak rysy na powierzchni, ewentualnie inne uszkodzenia kosmetyczne. Nie jest to nowy sprzęt prosto z salonu, trzeba więc mieć na uwadze, że nie będzie wyglądał idealnie. Jeśli estetyka sprzętu stanowi duży problem, można użyć specjalnych naklejek na obudowy laptopów, aby przykryć nimi zarysowania. W ten sposób nie tylko można skutecznie pozbyć się tego problemu, ale również spersonalizować sprzęt.

Inną wadą urządzenia może być osłabiona bateria. Ze względu na wcześniejszą, nierzadko intensywną pracę sprzętu, akumulator mógł ulec osłabieniu, a tym samym czas pracy baterii skróceniu. Niektórym użytkownikom może też przeszkadzać design sprzętu. Był to wcześniej sprzęt firmowy, w którym najważniejsze były jakość i parametry, wygląd natomiast stanowił sprawę drugorzędną. Może to być mały minus dla osób, dla których bardzo ważny jest modny, stylowy design laptopa.