Wypożyczenie samochodu jako alternatywa dla leasingu

Mężczyzna wypozycza samochód zamiast brać w leasing

Jeszcze do niedawna wzięcia auta w leasing było dla przedsiębiorców najkorzystniejszą finansową opcją nabycia nowego samochodu. Obecnie jednak trend ten się zmienia. Coraz więcej firm decyduje się bowiem na wynajem długoterminowy, który jest bardzo atrakcyjną alternatywą dla leasingu. W dzisiejszym artykule porównamy oba rozwiązania i zastanowimy się, które z nich jest lepsze. Zapraszamy do lektury.

Leasing – czym jest ta forma finansowania auta?

Leasing to sposób finansowania auta w formie zawieranej na czas określony umowy cywilnoprawnej pomiędzy leasingodawcą (finansującym) a leasingobiorcą (korzystającym). Na mocy zawartej umowy leasingobiorca korzysta z konkretnego modelu samochodu w zamian za określoną w umowie miesięczną opłatę. Po zakończeniu umowy korzystający może zdecydować się na wykup auta za ustaloną kwotę. W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć, że leasing jest podobny do zakupu przedmiotu na raty. Warto również podkreślić, że korzystający musi być w tym przypadku przygotowany na uiszczenie opłaty wstępnej (czynszu inicjalnego), której wysokość ma wpływ na późniejsze raty leasingowe. Im wyższa jest opłata wstępna, tym niższe są późniejsze raty. Wartość czynszu inicjalnego w dużej mierze uzależniona jest od rodzaju i klasy pojazdu wziętego w leasing.

Na czym polega długoterminowy najem auta?

Inną formą długotrwałego użytkowania auta bez konieczności jego zakupu jest najem długoterminowy. Podobnie jak w przypadku leasingu także i przy wynajmie zawierana jest umowa na czas określony (zwykle na 2-3 lata), z tą jednak różnicą, że najemca nie jest zobowiązany do uiszczenia opłaty wstępnej na początku umowy.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Abacus Car Rental, która zajmuje się wypożyczaniem samochodów na terenie całej Polski: W przypadku najmu długoterminowego najemcę obowiązuje jedynie konieczność zapłaty comiesięcznego czynszu, którego wysokość określana jest w umowie najmu. Najemca nie spłaca rat leasingowych i nie dąży do wykupu pojazdu. Płaci tylko za możliwość użytkowania auta na czas trwania umowy. Po jej wygaśnięciu najemca może podpisać nową umowę najmu ten sam model samochodu lub zdecydować się na zupełnie inny z dostępnej floty. Dzięki temu nie musi martwić się o znalezienie nabywcy auta w razie chęci pozbycia się go wypełnieniu kontraktu leasingowego.

Największe zalety długoterminowego wynajmu samochodów

Ze względu na liczne zalety długoterminowy wynajem samochodów to znakomita alternatywa dla leasingu. Stały, comiesięczny czynsz najmu pozwala na pokrycie wszystkich wydatków związanych z eksploatacją auta. Jako właściciel pojazdu to wypożyczalnia jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego stanu technicznego i wizualnego samochodu, w tym okresowy serwis i wykonywanie bieżących napraw. W związku z tym najem długoterminowy dedykowany jest przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy cenią swój czas i nie chcą marnować go na konieczność samodzielnej obsługi auta. Jest to również bardzo komfortowe rozwiązanie w przypadku firm bez dużych nakładów finansowych i zdolności kredytowych, które jednak potrzebują sprawnej floty samochodów do wykonywania codziennych obowiązków.