Na co zwracać uwagę przy wyborze fotelu do gabinetu?

Wybrany fotel do gabinetu

Jest pewna liczba rzeczy, na których absolutnie, pod żadnym pozorem nie należy oszczędzać. Do tej kategorii bez wątpienia zaliczają się meble biurowe, a zwłaszcza fotele.

Niezależnie od tego, czy pracujesz z domu, czy z biura, Twój fotel powinien spełniać wszystkie Twoje potrzeby. Być dopasowany do Twojego wzrostu, wagi oraz oczywiście… Wystroju wnętrza. Jak wybrać idealny fotel do gabinetu? O tym poniżej!

Możliwość regulacji

Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować podczas siedzenia przy komputerze – tak, siedzieć też można niepoprawnie – a jedna z nich brzmi: „Uda i kolana powinny znajdować się pod kątem około 90° względem podłogi”.

Dlatego w przypadku fotela do gabinetu, zwłaszcza w biurze, gdzie prawdopodobnie będzie korzystać z niego więcej osób, warto zdecydować się na model z możliwością regulacji.

Musisz być w stanie dopasować wysokość fotela do swojego wzrostu. Z tego powodu najlepiej wybrać krzesło z pneumatyczną dźwignią, dzięki której zrobisz to bez problemu.

Trzeba dodać, że siedzisko to niejedyny element, który można, a wręcz należy dopasować do swojej postury. Dlatego kupując fotel, wybierz model o regulowanych podłokietnikach i oparciu.

Wygodne siedzisko

Oczywiście podstawą funkcjonalności fotela jest wygodne siedzisko. Powinno być na tyle szerokie i głębokie, by zapewnić solidne wsparcie dla dolnych części ciała. Im jesteś wyższy/a, tym powinno być głębsze.

Idealne krzesło to takie, które pozwoli Ci wygodnie oprzeć plecy, a Twoje kolana będą zgięte i będą znajdować się w odległości 5-10 cm od krawędzi siedziska.

Musisz być też w stanie ustawić kąt nachylenia siedziska do przodu lub do tyłu, tak żeby zapewnić wsparcie dolnemu odcinkowi ciała i kręgosłupowi niezależnie od pozycji.

Odpowiednie podparcie

Szukając fotela idealnego, musisz oczywiście zwrócić uwagę na jego oparcie. Powinno ono jak najbardziej odciążać plecy oraz, oczywiście, posiadać możliwość regulacji.

Warto zdecydować się na model, który jest wyprofilowany w taki sposób, by zapewniać dodatkowe wsparcie dla odcinka lędźwiowego lub ma możliwość zamontowania odpowiedniej podpórki. Najlepiej jednak od razu wybrać fotel, którego oparcie wspiera naturalną krzywiznę kręgosłupa.

Oparcie powinno mieć możliwość odchylania do przodu oraz do tyłu, byś mógł/a jak najlepiej dopasować pozycję na fotelu do swoich potrzeb.

Wybierz też fotel gabinetowy, który ma zagłówek. Dzięki temu będziesz mógł/a w trakcie pracy odciążyć odcinek szyjny. Ten element jest szczególnie ważny w przypadku osób, które mają problemy z górnymi partiami kręgosłupa.

Podłokietniki

Podłokietniki to najbardziej niedoceniania część fotela biurowego. A przecież wygodna pozycja łokci pozwala zapobiec bólom ramion oraz takim problemom jak zespół cieśni nadgarstka! Dlatego, szukając krzesła, koniecznie wybierz model z regulowanymi podłokietnikami.

Przedramiona i dłonie stanowią aż 12% wagi ciała, a podłokietniki pozwalają skutecznie odciążyć ramiona. Zmniejszają tym samym obciążenie kręgosłupa oraz zapobiegają garbieniu się, a w dłuższej perspektywie – wadom postawy. Są też niezastąpione, jeśli masz problemy ze stawami, ponieważ ułatwiają wstanie od biurka.

Na co zwrócić uwagę w przypadku podłokietników? Powinny mieć regulowaną wysokość i długość oraz szerokość, tak by można było ustawić je idealnie pod ramionami.

Meble do gabinetu od Unique

Jeśli szukasz fotela do gabinetu, który będzie wygodny, ergonomiczny, a przy tym estetyczny, wybierz sprawdzony salon meblowy. Takim miejscem jest sklep Unique.

Producent mebli gabinetowych Unique oferuje wyroby najwyższej jakości – w tym również fotele biurowe, które spełnią wszystkie Twoje oczekiwania!

Meble są dostępne w różnych stylach oraz kolorach, więc bez problemu znajdziesz model, który nie tylko zapewni Ci komfort podczas pracy, ale również będzie atrakcyjnym dodatkiem do Twojego gabinetu.

Na koniec pamiętaj jednak, że nawet najlepszy fotel nie zastąpi aktywności fizycznej. W trakcie siedzenia często zmieniaj pozycje i rób przerwy na krótkie spacery i ćwiczenia rozciągające.