Znaczenie obróbki CNC dla współczesnego przemysłu

Mężczyzna pracuje na obróbce CNC

Obróbka CNC to zaawansowany technologicznie proces, dzięki któremu możliwa jest pełna automatyzacja produkcji. Wysoka wydajność i możliwość ograniczenia kosztów pracy to największe zalety tej metody. Proces CNC obecny jest w wielu branżach i gałęziach przemysłu z powodów ekonomicznych, ale nie tylko. Jak obróbka CNC zmieniła oblicze nowoczesnej produkcji?

Wpływ procesów CNC na procesy produkcyjne

Najczęściej stosowane techniki obróbki CNC to frezowanie i toczenie, które przeprowadzane są za pomocą w pełni zautomatyzowanego systemu. Dzięki korzystaniu z zaprogramowanych maszyn możliwe jest uzyskanie dużej ilości wyrobów o identycznych parametrach, zgodnych z projektem i dokumentacją techniczną. Powtarzalność procesu skrawania wpływa na niwelowanie ryzyka błędu oraz marginalizowanie strat materiałów. Zmniejsza się także ilość odpadów poprodukcyjnych. Detale dzięki obróbce CNC mogą być wytwarzane z dużą dokładnością, jaka nie jest możliwa do osiągnięcia przy pomocy metod manualnych i tradycyjnych.

Nowoczesne zakłady produkcyjne, jak na przykład firma MAC-TECH specjalizująca się w procesach CNC, dysponują parkami maszynowymi, które pozwalają znacznie ograniczyć udział pracy ludzkiej. Przekłada się to na zwiększenie efektywności i skrócenie czasu produkcji.

Jakie daje możliwości obróbka CNC?

Dzięki nowoczesnym maszynom CNC przedsiębiorstwa mogą rozbudowywać swoje oferty i wytwarzać produkty, które z użyciem tradycyjnych metod nigdy by nie powstały lub ich wytwarzanie byłoby nieopłacalne. Kiedyś do jednej czynności potrzebnych było kilka urządzeń, a każde z nich musiało być obsługiwane przez wykwalifikowanego operatora. Obecnie, wiele z nich jest zastępowanych przez zaawansowane technologicznie maszyny CNC, a rola tokarza czy też frezera ogranicza się wyłącznie do nadzorowania procesu skrawania.

Nowoczesne procesy CNC pozwalają na stworzenie ścieżek produkcyjnych, idealnie dopasowanych do profilu działalności określonego zakładu. Maszyny sterowane komputerowo ułatwiają, usprawniają i przyspieszają wiele procesów, co przekłada się na wydajność przedsiębiorstw. Technologia CNC zrewolucjonizowała współczesny przemysł. Zaawansowane metody obróbki skrawaniem CNC poszerzyły możliwości produkcyjne, co byłoby nieosiągalne z użyciem standardowych metod. Niższe koszty pracy, krótszy czas realizacji zleceń i marginalizowanie strat to największe zmiany, jakie zaszły w przemyśle dzięki technice CNC.