Na jaki outsourcing najczęściej decydują się firmy?

Kobieta zamuje się outsourcingiem w firmie

Outsourcing staje się coraz popularniejszy. Polega on na przekazywaniu przez przedsiębiorstwo części lub całości obowiązków związanych z danym obszarem do wykonania zewnętrznemu podmiotowi. Często bywa to korzystne (m.in. pod kątem finansowym) dla firm decydujących się na takie rozwiązanie. Co ważne, outsourcing może dotyczyć różnorodnych zadań. Warto wiedzieć, które z usług są najczęściej wybierane do przekazania specjalnym przedsiębiorstwom zewnętrznym.

Outsourcing usług z zakresu twardego i miękkiego HR-u

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest przekazywanie podmiotowi outsourcingowemu zadań związanych z tzw. twardym HR-em, czyli inaczej kadrami i płacami. Dotyczą one formalnej strony zatrudniania pracowników, dlatego należy o nie zadbać w każdej firmie. Wśród podstawowych obowiązków w tej sferze znajduje się obliczanie pensji, rozliczenia z instytucjami, prowadzenie akt podwładnych danego przedsiębiorstwa i inne. Outsourcing kadrowo-płacowy proponuje wiele profesjonalnych firm. Jedną z nich jest Randstad, który proponuje ciekawe rozwiązania w ramach Randstad Payroll Solution. Więcej informacji na ich temat można zdobyć pod adresem https://www.randstad.pl/dla-pracodawcy/outsourcing-kadr-i-plac/.

Warto pamiętać, że outsourcingowi mogą podlegać zadania związane nie tylko z twardym, lecz także z miękkim HR-em. Firmy zewnętrzne odpowiadają wówczas, np. za całokształt procesów rekrutacyjnych oraz ustalanie ścieżki rozwoju konkretnych pracowników. Tym samym outsourcing może wyeliminować konieczność stworzenia własnego działu HR.

Outsourcing księgowości

Równie dużą popularnością cieszy się outsourcing usług finansowo-księgowych. W takim przypadku zewnętrzna firma w całości lub jedynie w określonej części odpowiada za obsługę księgową przedsiębiorstwa klienta. Zadania przekazywane podmiotowi to m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, przygotowywanie rozliczeń, sprawozdań i raportów, tworzenie deklaracji podatkowych, przeprowadzanie analiz finansowych itp.

Outsourcing IT

Kolejne, typowe rozwiązanie to outsourcing usług informatycznych. Wśród nich mogą znajdować się zadania i projekty dotyczące m.in. kompleksowego zarządzania infrastrukturą IT, administracji sieciowej i serwerowej, przygotowywania aplikacji mobilnych i stron WWW, wsparcia informatycznego w przypadku pojawiających się problemów (tzw. HelpDesk), zabezpieczenia informacji i odpowiedniego przetwarzania danych itp. Specjaliści IT wykonujący obowiązki w ramach outsourcingu często pełnią również funkcję doradców dla firm korzystających z ich usług.

Inne outsourcingowane usługi

Outsourcingować można także wiele innych obszarów związanych z działalnością firmy. Pozostałe, cieszące się uznaniem rozwiązania, to m.in. przekazywanie zadań z zakresu marketingu i reklamy, obsługi prawnej, a także usług logistycznych, sprzątających i administracyjno-biurowych. Możliwości są więc niezwykle szerokie.