Od koncepcji do realizacji – jak założyć firmę?

Mężczyzna tworzy biznesplan

Zastanawiasz się, jak założyć firmę? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób – własny biznes jest sposobem na osiągnięcie niezależności. Jednak sam pomysł nie wystarczy. Zakładanie firmy krok po kroku wymaga przejścia wielu etapów. Jakich? Co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na powodzenie? Czytaj dalej?

Jak założyć firmę: od czego zacząć?

Jeżeli myślisz o tym, jak założyć firmę, zapewne albo masz już dość pracy na etacie i szukasz alternatywy, albo w Twojej głowie kiełkuje ciekawy pomysł na biznes. I to właśnie od koncepcji należy zacząć.

Aby założenie firmy zakończyło się sukcesem, musisz wiedzieć, co chcesz robić. I uwaga! Wcale nie chodzi tutaj o ogólną wizję wynikającą z Twojego marzenia. Ona jest ważna, jednak… zanim przystąpisz do realizacji tego marzenia, oceń, czy ma ono szanse powodzenia. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od biznesplanu.

Biznesplan = zakładanie firmy z głową

Biznesplan jest bardzo często wymagany od osób, które ubiegają się o dofinansowanie na działalność, np. z urzędu pracy. Jednak warto potraktować to narzędzie jako kierunkowskaz do prowadzenia dalszych działań. Taki dokument jest szansą na doprecyzowanie koncepcji zakładanej firmy, a także jej „urealnienie” – pod kątem finansowym czy logistycznym.

Na jakie pytania warto odpowiedzieć przed założeniem firmy w biznesplanie?

  • Zacznij od ogólnego nakreślenia „obrazu” zakładanej firmy – tego, co chcesz robić, prowadząc własny biznes. Zastanów się, w jakiej działce czujesz się najlepiej i jakimi zasobami dysponujesz na start. Określ sektor, w którym będziesz działać, oraz dziedzinę. Pomyśl też o skali, w jakiej będzie funkcjonować biznes na start.
  • Pomyśl, co możesz zaoferować klientom, tak aby wyróżnić się na tle konkurencji. Musisz mieć w ręku argumenty, dla których wybiorą właśnie Ciebie! Przykładowo, jeśli myślisz o sprzedaży e-commerce, możesz konkurować ceną, unikalnością oferowanych towarów albo bardzo sprawną logistyką.
  • Rozważ, jakie koszty poniesiesz na start. Weź pod uwagę np. opłaty obowiązkowe, które trzeba będzie wnieść w pierwszych 6 miesiącach działalności, a także wydatki początkowe. Pamiętaj, że możesz je spróbować ograniczyć. Jak? Przy e-sprzedaży możesz odłożyć na przyszłość koszty związane z zakładaniem i promowaniem niezależnego sklepu online na rzecz umieszczania swoich ofert na sprawdzonej platformie e-commerce.
  • Określ, jak będziesz prowadzić biznes: samodzielnie, a może już na początek zatrudnisz pracowników? Jeśli tak, to czy będziesz w stanie ponieść koszty z tym związane?
  • Wyznacz sobie konkretne, realne cele – takie, do których będziesz dążyć krótko- i długoterminowo.

Założenie firmy przez Internet: kolejny krok na drodze do własnego biznesu

Kiedy już dobrze zdefiniujesz swój biznes i oszacujesz koszty jego prowadzenia, czas przejść od planowania do działania. Czas na zakładanie firmy. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz tracić czasu na wizyty w urzędzie. W zamian sprawdź, jak założyć firmę przez Internet! W Polsce jest to obecnie bardzo proste.

Wystarczy wejść na portal rządowy Biznes.gov.pl, kliknąć opcję „Zarejestruj firmę” i podążać za instrukcjami w kreatorze. W tym procesie dopełnisz wszystkich formalności – także tych związanych ze zgłoszeniem działalności do ZUS, urzędu skarbowego czy GUS.

Kiedy wszystkie kwestie „oficjalne” będą za Tobą, możesz przystąpić do działania. Jest to np. moment na otwarcie konta firmowego w banku, a także – jeżeli Twój biznes to e-commerce – na zarejestrowanie się na platformie marketplace.

Zakładanie firmy wiąże się przede wszystkim z pracą „koncepcyjną” i z przeanalizowaniem warunków, jakie stwarza rynek do prowadzenia wymarzonego biznesu.  Dobrym pomysłem i planem działania dopełnienie formalności będzie proste i pozwoli Ci „ruszyć z kopyta” na podbój serc klientów.